Gdy przedsiębiorca zostanie inwestorem, to bez względu na swój status prawny i formę prowadzonej działalności może ubiegać się o premię termomodernizacyjną. Otrzyma ją w wysokości 20 proc. wykorzystanego kredytu na przedsięwzięcie termomodernizacyjne.
Przedsiębiorca może sporo zaoszczędzić wprowadzając ulepszenia w celu zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków firmy oraz ograniczenia strat w lokalnych sieciach ciepłowniczych i wykorzystując przy tym przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Przy okazji prowadzonych remontów związanych z termomodernizacją ma prawo wymienić okna, wyremontować balkony, ocieplić budynek, a także częściowo lub całkowicie zamienić źródła energii na odnawialne lub zastosować wysokosprawną kogenerację. Może też wykonać przyłącza techniczne do scentralizowanego źródła ciepła wówczas gdy zostanie zlikwidowane lokalne źródło ciepła, a inwestycja doprowadzi do zmniejszenia kosztów zakupu ciepła dostarczanego do budynków, a także zamienić konwencjonalne źródła ciepła na niekonwencjonalne.
Przedsiębiorca będący inwestorem i realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne będzie mógł ubiegać się o premię z tego tytułu.

Audyt energetyczny

Premia termomodernizacyjna przyznawana jest inwestorom, którzy korzystają z kredytu na wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Natomiast ci, którzy pokryli wydatki z własnych środków, nie mogą na nią liczyć. Korzystający z kredytu otrzymają ją jednak tylko wówczas gdy planowane inwestycje przyniosą faktycznie oszczędności, których wysokość zależy od rodzaju prowadzonej modernizacji. Wielkość tych oszczędności określana jest w audycie energetycznym. Prowadzący audyt określa w nim zakres i parametry techniczne oraz punktu widzenia realizacji przedsięwzięcia, kosztów i oszczędności energii. Przyznawana jest ona w formie części spłaty kredytu przyznawanego przez bank komercyjny, co powoduje, że inwestor spłaca tylko część tej kwoty, którą wcześniej otrzymał.
Audyt energetyczny przeprowadzany jest dla inwestorów, którzy chcą ubiegać się o przyznanie premii termomodernizacyjnej bez względu na to jakiej są wielkości. Audytor określa w nim zakres, parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia i wskazuje na optymalne rozwiązanie co do kosztów realizacji oraz oszczędności energii. Zawiera też założenia do projektu budowlanego odnoszącego się do realizowanego przedsięwzięcia. Dopiero na jego podstawie przedsiębiorca może ubiegać się o premię.
Audytor powinien podać w nim następujące informacje:
dane identyfikacyjne budynku, lokalnego źródła ciepła, lokalnej sieci ciepłowniczej oraz ich właściciela,
● ocenę stanu technicznego budynku, lokalnego źródła ciepła, lokalnej sieci ciepłowniczej,
● opis możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wskazanie optymalnego wariantu.
W audycie przede wszystkim oblicza się, jakie oszczędności energii wynikną z realizacji poszczególnych przedsięwzięć i wykazuje, jaka po wykonanych pracach powstanie oszczędność kosztów ogrzewania oraz różnica w opłatach za ogrzewanie, która powinna wpłynąć na rentowność inwestycji. Obliczenia wykonywane są na podstawie bilansu ciepła obiektu co do którego przeprowadzany jest audyt.
Aby uzyskać pomoc w postaci przyznanej premii, przedsiębiorca musi zrealizować przedsięwzięcie zgodnie ze wskazaniami ujętymi w audycie oraz zakończyć je w terminie określonym w umowie kredytu.



Certyfikat energetyczny

Wartość zużywanej faktycznie energii lub szacowanej do spełnienia różnych potrzeb związanych ze znormalizowanym użytkowaniem budynku określa certyfikat energetyczny
(świadectwo energetyczne). Podana w nim wartość energii wskazuje na ilość energii potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji, a w przypadku obiektów użyteczności publicznej również oświetlenia.
Świadectwo energetyczne należy sporządzić dla budynku, który jest oddawany do użytkowania, zostanie sprzedany albo wynajęty bądź gdy w wyniku przebudowy albo remontu ulegnie zmianie jego charakterystyka energetyczna. Składa się ono z czterech części: strony tytułowej, technicznego opisu budynku, charakterystyki energetycznej i uwag dotyczących poprawy jakości energetycznej. Pierwsza strona zawiera informacje na temat budynku, wskazuje adres i dane właściciela, dane o obliczeniowym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną, dane osoby wystawiającej świadectwo, datę wydania i ważności numer certyfikatu.
Na drugiej stronie znajduje się charakterystyka techniczno-użytkowa budynku, obliczenie zapotrzebowania na energię oraz jej podział. Wskazuje też roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię oraz podaje informacje o przeznaczeniu budynku, liczbie kondygnacji oraz powierzchni użytkowej o regulowanej temperaturze. jednostkowe zapotrzebowanie na energię wskazuje, ile energii potrzeba do ogrzania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz zużywanej dla potrzeb klimatyzacji oraz oświetlenia. Chodzi tutaj o ustalenie energooszczędności domu.
Natomiast na trzeciej stronie są informacje dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową. Na przykład dotyczą one zmian w osłonie zewnętrznej budynku, technice instalacyjnej, źródłach energii oraz ograniczenia zapotrzebowania na energię końcową podczas eksploatacji budynku, a także ograniczenia zapotrzebowania na energię końcową budynku w związku z korzystaniem z ciepłej wody użytkowej.
Czwarta strona z uwagami dotyczącymi poprawy jakości energetycznej zawiera objaśnienia i informacje dodatkowe, na przykład na jakiej podstawie zostały wykonane wyliczenia, wskazania dotyczące energochłonności budynku.



Bankowe formalności

Aby otrzymać premię i spłacić tylko część przyznanego kredytu, przedsiębiorca będący inwestorem, który zawarł w banku komercyjnym umowę o kredyt, powinien dopełnić następujących formalności:
● przesłać do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o przyznanie mu premii termomodernizacyjnej,
● dołączyć do wniosku audyt energetyczny.
Natomiast bank wykonuje następujące czynności:
● weryfikuje audyt energetyczny albo zleca dokonanie weryfikacji innym podmiotom,
● sprawdza czy zostały spełnione inne potrzebne wymogi do przyznania premii termomodernizacyjnej,
Może się zdarzyć, że audyt zostanie negatywnie zweryfikowany, to wówczas zawiadamia się o tym inwestora i bank kredytujący. Dla inwestora oznacza to również odmowę przyznania premii termomodernizacyjnej, a spłata kredytu dalej będzie odbywała się na warunkach określonych w umowie. Zostanie też przyznana prowizja od przyznanej premii.
Natomiast premię bank wypłaca, wówczas gdy zostaną łącznie spełnione wszystkie warunki: czyli nie został zakwestionowany audyt, przedsiębiorca będący inwestorem wykonał przedsięwzięcie termomodernizacyjne w terminie wskazanym w umowie o kredyt oraz zgodnie z projektem budowlanym, który opracowano w oparciu o audytu energetycznego. Zgodność z projektem musi zostać potwierdzona w oświadczeniu inspektora nadzoru budowlanego.
Przedsiębiorca będący inwestorem otrzyma z banku powiadomienie o tym, że spełnia warunki do wypłaty premii. Następnie w ciągu siedmiu dni od otrzymania zawiadomienia powinny zostać przekazane pieniądze. Bank kredytujący przedsiębiorcę zaliczy je na spłatę kredytu wykorzystanego przez inwestora.
Ważne! Uwagi osoby, która sporządza certyfikat, nie mogą być podstawą do ubiegania się o przyznanie premii termomodernizacyjnej



Certyfikaty też dla rynku wtórnego
Znowelizowane 27 sierpnia 2009 r. prawo budowlane i ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje wymóg sporządzania świadectw energetycznych również dla rynku wtórnego nieruchomości. Sprzedając lub przenosząc prawa własności do budynku, lokalu mieszkalnego części budynku, która stanowi całość techniczno-użytkową (z wyjątkiem prawa spółdzielczego) sprzedający musi przekazać nabywcy świadectwo energetyczne. Taki sam obowiązek ciąży na wynajmującym takie obiekty.
Dla kogo korzyści z kredytu
O kredyt mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy są właścicielami lub zarządcami budynku.
Wykonując przedsięwzięcia termomodernizacyjne i korzystając z kredytu będą mieli następujące oszczędności:
● zużyją mniej energii i zmniejszą straty energii
● spowoduje to ograniczenie wydatków na te cele związane z ogrzewaniem
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne
Premię modernizacyjną można otrzymać wymieniając okna w budynku firmy, zmieniając źródła energii lub stosując inne ulepszenia określane jako przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Są to przedsięwzięcia, których przedmiotem są między innymi następujące ulepszenia, w wyniku których:
● zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków,
● zostaną zmniejszone straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
● wykona się przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków. Lokalnym źródłem ciepła może być na przykład kotłownia albo węzeł cieplny, z których nośnik ciepła jest dostarczany bezpośrednio do instalacji ogrzewania i ciepłej wody w budynku, a także kotłownia osiedlowa lub grupowy wymiennik ciepła wraz z siecią ciepłowniczą o mocy nominalnej do 11,6 MW, które dostarczają ciepło do budynków,
● nastąpi całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.