Dwa towarzystwa – Aegon i Prevoir – chcą pozyskać klientów, którzy kupują terminową polisę na życie w celu zabezpieczenia kredytu. Każdy z tych ubezpieczycieli ma inny pomysł na ten produkt.
Aegon oraz Prevoir wprowadziły dwa nowe rodzaje terminowego ubezpieczenia na życie. Ten produkt – który daje ochronę w razie śmierci ubezpieczonego w określonym czasie, np. 5 czy 30 lat – jest w naszym kraju popularny jako zabezpieczenie przy kredycie hipotecznym.
W przypadku Aegonu nowością jest zwrot pieniędzy po zakończeniu ubezpieczenia.
– Jeśli ubezpieczonemu nic się nie wydarzy, to na koniec umowy otrzymuje świadczenie z tytułu dożycia równe wszystkim wpłaconym składkom – mówi Agnieszka Sobucka z Aegonu.

Składki do zwrotu

Polisa Aegonu jest droższa niż u konkurencji, gdzie ubezpieczenie na 100 tys. zł na okres 15 lat, kosztuje 200–300 zł rocznie. Tymczasem klient w wieku od 20 do 30 lat, który skorzysta z oferty Aegonu, zapłaci za polisę na 100 tys. zł 1,3–2 tys. zł rocznie. Umowa jest zawierana na 15 lat, co oznacza, że wartość wpłat wyniesie od 19,5 do 30 tys. zł.
Jednak o ile przypadku konkurencji te pieniądze przepadają, o tyle w Aegonie po zakończeniu ubezpieczenia całość składek zostanie oddana ubezpieczonemu. Niestety – zwrot będzie równy nominałowi wpłaconych pieniędzy, bez względu na to, jak wysoka była w okresie ubezpieczenia inflacja.
– To polisa ochronna, nie służy budowaniu kapitału – mówi Agnieszka Sobucka.
Niestety, zawiera też inne ograniczenie: jeśli przestaniemy wpłacać składki przed końcem umowy, nie dostaniemy ani grosza. To wynika z konstrukcji produktu. Część ochronna jest pokrywana z odsetek od zysków, które osiąga towarzystwo z zainwestowanego kapitału, który powierza mu klient.

Zobacz pełną treść: Towarzystwa Aegon i Prevoir wprowadzają nowe oferty terminowego ubezpieczenia na życie