W niektórych firmach ubezpieczeniowych służby mundurowe i rolnicy dostają na dzień dobry zniżki na polisy OC w wysokości od 10 do 30 proc. Na upusty mogą też liczyć pracownicy wywiadu.
Rolnicy najlepiej mają w Warcie. Od początku marca mogą liczyć w tej firmie na upust w cenie samochodowego OC sięgający nawet 30 proc.
– W przypadku rolników widzimy mniejszą częstość wypadków i mniejszą średnią wartość szkody. Stąd taka decyzja – mówi Paweł Szczęśniak z Warty.

Chłopi z wielkich miast

Reklama
Na razie jednak firma stawia na seniorów, rodziny oraz właśnie rolników. Tych ostatnich od dawna już przyciąga zniżkami, które do końca ubiegłego miesiąca sięgały 10 proc. Ta ulga była bardzo popularna – w pewnym momencie Warta zorientowała się, że korzysta z niej około 30 proc. klientów zamieszkałych w dużych miastach. Zdecydowała się więc na zmianę zasad przyznawania ulgi – i teraz, zamiast oświadczenia, od klienta wymagany jest dowód zapłaty podatku rolnego.
Rolnicy mogą także liczyć na upust również w PTU – tak wynika z danych Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych, multiagencji, porównującej oferty 15 ubezpieczycieli. Firma oferuje tańsze o 10 proc. OC tym, którzy mają dowód zapłaty podatku gruntowego, posiadają książeczkę KRUS lub ubezpieczenie gospodarstwa.
Compensa ma również specjalną ofertę dla rolników.
– W ubezpieczeniu OC komunikacyjnym mamy zniżkę dla rolników w wysokości 50 proc. przy ubezpieczeniu ciągników rolniczych lub przyczep rolniczych – informuje Ireneusz Milanowski z Compensy.
Tyle że aby skorzystać ze zniżki, trzeba także ubezpieczyć budynki gospodarskie w Compensie oraz zawrzeć w tej firmie umowę obowiązkowego OC rolników.

Zniżka dla wywiadu

Ze zniżek mogą skorzystać także mundurowi. Na przykład Uniqa policjantom, wojskowym, strażakom i celnikom daje 15-proc. zniżkę w OC i AC. Na taki upust mogą liczyć nie tylko osoby w służbie czynnej, ale też emeryci.

Więcej informacji: Rolnicy i żołnierze mają tańsze polisy komunikacyjne.