Z danych banku wynika, że w grudniu na wysokim, listopadowym poziomie utrzymał się wzrost ilości nowych zamówień. Po raz pierwszy od kwietnia 2008 r. wzrosło też zatrudnienie w sektorze przemysłowym, wyższa była także presja inflacyjna.

"Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazują, iż w grudniu warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce uległy dalszej poprawie. Po rekordowym miesięcznym wzroście zarejestrowanym w listopadzie tytułowy wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego odnotował niezmienioną wartość 52,4 w ostatnim miesiącu 2009 roku" - poinformował bank w komunikacie.

HSBC wyjaśnił, że każda wartość powyżej 50 pkt oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej; w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wartość wskaźnika PMI osiągała najwyższy poziom od marca 2008 roku (pod koniec 2008 r. spadła poniżej poziomu 40 pkt - PAP).

Kubilay Ozturk zwrócił uwagę, że mimo iż w grudniu wskaźnik PMI nie uległ zmianie, jednak jego wartość pozostała znacznie powyżej "neutralnego" poziomu. Wskazuje to na trwającą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

"Wyniki badań potwierdziły, że nadchodzi ożywienie gospodarcze. Wielkość produkcji, ilość nowych zamówień krajowych i zamówień eksportowych odnotowały wzrost w grudniu. Stosunek nowych zamówień do wyrobów gotowych wzrósł do najwyższego poziomu od trzech lat" - powiedział cytowany w komunikacie ekonomista HSBC.

Dodał, że wzrost zatrudnienia jest zapowiedzią lepszego niż oczekiwano popytu w przyszłym roku. "W sytuacji, kiedy wzrost produkcji i kosztów produkcji wskazuje na presję inflacyjną oraz wzrost aktywności gospodarczej, ciągle spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w nowym składzie nie zmieni swojej polityki w pierwszej połowie nowego roku. Ogólnie najnowsze dane wskazują, że polska gospodarka będzie osiągała dobre wyniki w 2010 roku" - podsumował Ozturk.

Według głównego analityka Gold Finance Romana Przasnyskiego, obecna wartość wskaźnika HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego potwierdza nadzieje, że nasza gospodarka jest na dobrej drodze do przyspieszenia rozwoju.

"Listopadowy odczyt PMI przyniósł pierwszy wyraźny powiew optymizmu w polskim przemyśle (...). Wskaźnik nowych zamówień pozostał na podobnie wysokim poziomie jak w listopadzie, jednak przedsiębiorcy sygnalizują pojawianie się nowych klientów oraz odbudowywanie zapasów magazynowych" - zwrócił uwagę analityk.

Jego zdaniem najbardziej optymistyczną informacją płynącą z grudniowych badań są sygnały poprawy na rynku pracy. "Jeśli ta tendencja zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach, możemy zobaczyć zahamowanie wzrostu wskaźników bezrobocia, a nawet ich stopniową poprawę. Byłby to kolejny +twardy+ dowód wychodzenia naszej gospodarki ze spowolnienia i bardzo pozytywny znak dla popytu" - zaznaczył.