W grudniu w porównaniu z listopadem sprzedaż aplikacji na komórki w sklepie Appla wzrosła o 51 proc., a na telefony z systemem operacyjnym Android o 28 proc. Prognozy mówią, że sprzedaż takich programów oraz liczba dostępnych aplikacji będzie lawinowo rosła.
W 2014 roku użytkownicy komórek zainstalują w swych telefoniach ponad 5 mld aplikacji – przewiduje firma badawcza ABI Research. To ponad dwa razy więcej niż w tym roku. ABI przewiduje, że w 2009 roku w komórkach zainstalowanych zostanie 2,3 mld aplikacji, większość w telefonach iPhone.

Kiedy padnie poziom 5 mld

Część ekspertów sądzi, że szacunki ABI dotyczące 2014 roku są zaniżone i spodziewają się, że już w 2012 roku zostanie pobranych 5 mld aplikacji. Według analityków banku Morgan Stanley taki poziom zostanie osiągnięty już w nadchodzącym, 2010 roku.
Reklama
Apple i jego sklep z aplikacjami – App Store – są liderami na rynku. W App Store jest ponad 118 tys. aplikacji. 75 proc. z nich jest płatnych. Z danych opublikowanych przez Apple wynika, że od chwili uruchomienia sklepu 11 lipca 2008 r. do końca września 2009 r. użytkownicy iPhone i iPood Touch pobrali ponad 2 mld aplikacji.

Najwięcej sprzedaje się gier

Według analityków banku Morgan Stanley, co piąta aplikacja dostępna w App Store to gra, co siódma znajduje się w katalogu rozrywka, a co ósma to e-książka. Aplikacje związane z podróżami i turystyką stanowią 6,7 proc. zasobów App Store, a programy użytkowe i edukacyjne po 6,5 proc.
Producenci aplikacji oczekują, że w 2010 roku liczba programów dostępnych w App Store może wzrosnąć do 300 tys., a w Android Market do 100-150 tys. Większość z tych aplikacji pozostanie niezauważona przez klientów. Ale producenci wierzą, że uda im się osiągnąć taki sukces jak niewielkiej amerykańskiej firmie Tapulos. Zatrudniający 20 osób producent ma obecnie 1 mln dol. miesięcznie przychodów ze sprzedaży aplikacji i wpływów z reklam. Seria gier o nazwie Tap Tap Revenge jest zainstalowana na 20 mln iPhone i iPodeTouch, czyli niemal w co trzecim urządzeniu Apple.

Więcej informacji: Miliardy programów ściągniętych na komórki.