22 listopada w Warszawie odbędzie się pierwsza w Polsce aukcja nieruchomości na żywo. Ceny wywoławcze licytowanych mieszkań i domów mają być niższe nawet o 40 proc. niż rynkowe - zapowiadają organizatorzy.

Za to przedsięwzięcie odpowiadają międzynarodowa firma doradcza na rynku nieruchomości Colliers International, amerykański dom aukcyjny Rick Levin & Associates oraz polski dom aukcyjny DESA Unicum.

Na licytacji ma być wystawione 29 nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Będą to mieszkania i domy z Warszawy oraz okolic, a także lokal użytkowy.

Informacje o nieruchomościach można znaleźć na stronie internetowej www.KupujNaAukcji.pl i obejrzeć je jeszcze przed rozpoczęciem aukcji. Dni otwarte rozpoczną się w najbliższą sobotę. Osoba, która zdecyduje się na udział w licytacji, musi wpłacić depozyt. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości, która jest podana na aukcyjnej stronie internetowej. Depozyt będzie zwracany osobom, które nie wygrają licytacji, zwycięzcom zaś będzie on zaliczany na poczet ostatecznej ceny kupionej nieruchomości.

Rozpoczęcie aukcji ma być poprzedzone rejestracją jej uczestników. Następnie notariusz odczyta regulamin licytacji, którą poprowadzi profesjonalny aukcjoner. Przedstawi on nieruchomości oraz poinformuje o sposobie licytacji. Osoba, która złoży najwyższą ofertę, podpisze w obecności notariusza wstępną umowę zakupu nieruchomości - w formie aktu notarialnego.

Organizatorzy podkreślają, że aukcja daje możliwość kupienia nieruchomości poniżej ceny rynkowej, nawet do 40 proc. taniej. Licytacja jest bezpieczna, ponieważ nad całością transakcji czuwa notariusz.