Polska jest o krok od dołączenia do grupy najbogatszych państw świata – wynika z opublikowanego wczoraj przez ONZ najnowszego rankingu zamożności na świecie.

Elitarny klub liczy na razie 38 państw. W każdym z nich indeks rozwoju społecznego przekracza 0,9 punktów – czyli jest bardzo bliski ideału, który wynosi 1. Jednak w 2007 roku (to najnowsze dostępne dane) Polska osiągnęła już wskaźnik 0,88 punktów i znalazła się na 41. pozycji na liście najlepiej rozwiniętych państw globu, wyprzedzając aż 140 innych krajów.

Skąd tak wysoka lokata?

ONZ bierze pod uwagę trzy czynniki. To poziom zdrowia powiązany ze średnią długością życia, poziom edukacji i alfabetyzacji oraz dochód na mieszkańca przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej walut narodowych, a nie tylko ich bieżącego kursu.

Przeciętny Polak zarobił w 2007 roku 15 tysięcy dolarów

W Polsce szczególnie te dwa pierwsze kryteria wypadają nie najgorzej. Polki żyją zaledwie o 3 lata krócej (79,7 lat) niż mieszkanki Norwegii – kraju zajmującego pierwsze miejsce w rankingu ONZ. Większy dystans (7 lat) dzieli, niestety, pod tym względem Polaków od Norwegów. Ale to wciąż o 25 lat więcej, niż wynosi średnia długość życia w ubogich krajach Czarnej Afryki, jak Niger czy Czad.

Wciąż mamy natomiast spore zaległości, gdy idzie o nasze dochody. Przeciętny Polak zarobił w 2007 roku 15 tysięcy dolarów. To przeszło trzy razy mniej niż Norweg i dwa razy mniej niż Niemiec. Co gorsza, przeciętny dochód mężczyzn w Polsce jest aż o 1/3 wyższy niż kobiet.

Dane ONZ nie uwzględniają jeszcze kryzysu gospodarczego. Ale ten na razie przechodzimy w lepszej kondycji niż większość najbogatszych państw świata. – Dlatego możemy spodziewać się, że w następnych rankingach ONZ nasz kraj awansuje i dołączy do czołówki najbogatszych państw – mówi Jan Szczyciński, ekspert Global Development Research Group.

Pogłębia się przepaść między nami a sąsiadami zza wschodniej granicy

Na razie wyprzedzają nas wszystkie kraje zachodniej Europy, USA, Japonia, Korea Południowa oraz najbogatsze państwa Zatoki Perskiej. Zdaniem ONZ, Polska jest już jednak bardziej rozwiniętym krajem od Węgier i Słowacji. A także od Arabii Saudyjskiej, która dzięki ropie wciąż zapewnia swoim mieszkańcom nieco większy dochód – ale już nie porównywalną edukację i ochronę zdrowia.

Pogłębia się przepaść między nami a sąsiadami zza wschodniej granicy. O ile Polska zajmuje w rankingu 41. pozycję, to Białoruś 68., Rosja 71., a Ukraina dopiero 85. To już niewiele lepiej niż wynik Chin (92.) i niektórych krajów afrykańskich, jak Tunezja (98.) czy Algieria (104.).

Zagłębiem biedy pozostaje jednak Czarna Afryka. To stąd wywodzą się wszystkie najbiedniejsze kraje świata. Poza jednym: Afganistanem, który poziomem rozwoju przewyższa wyłącznie Niger.