Stały dostęp do siedmiu programów w jakości cyfrowej mają już mieszkańcy Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Zielonej Góry, Żagania i okolic tych miast. W ofercie I multipleksu, czyli wiązki częstotliwości, dostępne są TVP 1, TVP 2 i TVP Info, TVN i Polsat, a także TV 4 i TV Puls. Operatorem I multipleksu został TP Emitel. By oglądać kanały, trzeba kupić dekoder i antenę (koszt około 200–400 zł) lub telewizor z wbudowanym modułem do odbioru sygnału. Powinien on być dostosowany do odbioru sygnału zakodowanego w formacie MPEG-4.

Kolejne miasta czekają

Z końcem marca przyszłego roku naziemne nadawanie ruszy też w kolejnych 24 miastach i ich okolicach, wśród których są Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz i Częstochowa. Ostatnie miasta, m.in. Łódź, Kraków i Katowice, objęte będą nadawaniem z końcem lipca 2011 r. Sygnał analogowy wyłączony zostanie ostatecznie z końcem lipca 2013 r.

Start I multipleksu został formalnie potwierdzony wydaniem w środę wieczorem przez Annę Streżyńską, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, decyzji rejestracyjnej dla nadawców. Do ostatniej chwili sprawa wisiała jednak na włosku, bo start 30 września blokował złożony jeszcze przez prezesa TVP Piotra Farfała wniosek o zachowanie częstotliwości na I multipleksie nawet wtedy, gdy publiczny nadawca przeprowadzi się na zarezerwowany dla niego multipleks III.