"Zainteresowane podmioty mogą do 1 października 2008 roku zgłaszać do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zainteresowanie rezerwacją tych częstotliwości na obszarze wskazanym w ogłoszeniu z dnia 17 września 2008 r (...) Zgłoszenie zainteresowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o rezerwację częstotliwości i służy wyłącznie określeniu zainteresowania zasobami częstotliwości na wskazanym obszarze" - podano.

Pod koniec sierpnia UKE informowało, że do Urzędu wpłynęło 14 wniosków o dostęp do pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T).

Oprócz czterech analogowych nadawców telewizyjnych, czyli 7 kanałów (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls), wnioski złożyły też m.in. TP EmiTel i siedem rozgłośni radiowych.

Prezes UKE Anna Streżyńska informowała wtedy, że jeżeli telewizyjni nadawcy komercyjni złożą nowe wnioski o zmianę rezerwacji częstotliwości na pierwszy multipleks (z nadawania analogowego na cyfrowe), to wszyscy, razem z TVP, znajdą się na pierwszym multipleksie. Jeśli nadawcy komercyjni - TVN i Polsat - pozostaną przy obecnych wnioskach o nową rezerwację (będą chcieli jednocześnie nadawać analogowo i cyfrowo), to wtedy nie będzie można ominąć procedury konkursowej.

Według wcześniejszych informacji UKE chce także uruchomić trzeci multipleks i prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

Według wcześniejszych informacji UKE chce także uruchomić trzeci multipleks i prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.