Klienci, którzy zawierają pierwszą umowę, najczęściej wybierają najtańsze, a więc najwolniejsze łącza internetowe.
– Łącza 1 Mb/s są najpopularniejsze wśród naszych klientów. Większość z tych, którzy kupują swoje pierwsze w życiu internetowe łącze, wybiera właśnie tę prędkość, kierując się niską ceną – mówi DGP Artur Dominiak z Netii. Netia jest drugim po Telekomunikacji Polskiej dostawcą dostępu do sieci w Polsce.
Według Artura Dominiaka około połowa nowych klientów szybkiego internetu w Netii to osoby, które już korzystały z usług innego dostawcy. Ci z reguły wybierają szybsze łącza. Podobnie postępują klienci przedłużający umowę.
– Coraz trudniej jest zdobyć nowych klientów, którzy jeszcze nie mieli internetu szerokopasmowego. Rynek wyraźnie zwalnia tempo wzrostu – mówi Artur Dominiak.
Netia w lecie obniżyła z 525 tys. do 510 tys. planowaną na koniec 2009 roku liczbę użytkowników szybkiego internetu. Dziś ma ich 488 tys.
Największa prędkość internetu, jaką Netia oferuje na liniach telefonicznych, to 16 Mb/s. Ze względu na używaną przez operatora technologię jest ona dostępna tylko dla nielicznych klientów, którzy mieszkają blisko central telefonicznych. Tymczasem działające w miastach sieci telewizji kablowej oferują (UPC Polska) lub zapowiadają (Multimedia Polska, Vectra) wprowadzenie do oferty dużo większych przepustowości. W UPC łącze 50 Mb/s kosztuje tyle co w Netii łącze 16 Mb/s, a łącze 25 Mb/s tyle co w Netii łącze 8 Mb/s.
– Mamy świadomość konkurencji operatorów kablowych. Analizujemy możliwość wprowadzenia nowych technologii, ale żadnych decyzji nie podjęliśmy – mówi Artur Dominiak. Dodaje, że tam, gdzie Netia świadczy usługi z wykorzystaniem własnej sieci lub linii TP w usłudze LLU, klienci najchętniej kupują łącza 4 Mb/s.
Według Karola Wieczorka z biura prasowego Netii ponad 70 proc. łączy internetowych dostarczanych przez operatora ma przepustowość do 4 Mb/s, a jedynie kilka proc. to łącza 16 Mb/s.
– Klienci nie potrzebują większych prędkości – uważa Karol Wieczorek.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce aż 83 proc. klientów szerokopasmowego internetu ma łącza wolniejsze niż 2 Mb/s. W Unii Europejskiej gorzej jest tylko na Cyprze.
60,8 proc. łączy internetowych w Unii Europejskiej ma prędkość od 2 Mb/s do 10 Mb/s