Radykalna obniżka prowizji wymuszona we wrześniu przez operatora sieci Plus na sprzedawcach skłoniła operatorów sieci Era i Orange do podjęcia negocjacji z hurtownikami.
Detaliczni sprzedawcy w kioskach i sklepach najbardziej odczują na swoich zarobkach wymuszoną przez Polkomtel obniżkę prowizji za doładowania telefonów pre-paid.
Z informacji DGP wynika, że od lutego 2010 r. do podziału między detalicznych i hurtowych sprzedawców doładowań telefonów na kartę Polkomtelu będzie ok. 40 gr z każdych 10 zł zapłaconych przez klienta. Dziś jest to 60–70 gr, a jeszcze w sierpniu był to co najmniej 1 zł.
Wynik osiągnięty przez Polkomtel zachęcił PTC (operator sieci Era) i PTK Centertel (operator sieci Orange) do podjęcia podobnych działań.
– O ile Polkomtel w lipcu postawił sprawę na ostrzu noża, narzucając nowe umowy, to i Era i Orange podchodzą do sprawy miękko. Zaprosili nas do negocjacji i rozmowy zaczną się na dniach – mówi DGP przedstawiciel jednego z hurtowych dystrybutorów.
Rozmowy w imieniu hurtowników prowadzić będzie Związek Dystrybutorów Pre-paid, powołany w momencie sporu z Polkomtelem.
P4, czwarty operator komórkowy, na razie przygląda się. Także chciałby ściąć prowizje, ale się boi, że sprzedawcy – tak jak w przypadku Polkomtelu – przerwą sprzedaż.
– Wielka Trójka sprzedaje wielokrotnie więcej doładowań niż my – mówi DGP Marcin Gruszka, rzecznik P4.
Detaliści boją się obniżek marż, bo to oni najbardziej je odczuwają.
– Marże spadły już w marcu – mówi DGP pan Marek, właściciel kiosku.
Inny z naszych rozmówców twierdzi, że sprzedawcy detaliczni nie będą na nich zarabiać. Teraz mogą liczyć na 2–3 proc. marży.
Ci, którzy mają wysokie obroty z doładowań, nie ponoszą kosztów dzierżawy terminalu. W efekcie dziś mogą liczyć nawet na 8-proc. marże. Po najbliższej obniżce nie będzie to zapewne więcej niż 4 proc.
Jednak na zrezygnowanie z doładowań kioskarze nie mogą sobie pozwolić, tak jak nie mogą zrezygnować ze sprzedaży biletów.
– Doładowania, bilety i gazety przyciągają klientów – mówi.
Detaliczni sprzedawcy doładowań, z którymi rozmawialiśmy, jeszcze nie mieli świadomości, że październikowa obniżka nie jest ostatnią. Z informacji DGP wynika, że kolejna będzie już w lutym 2010 r.