W drugą rocznicę rozpoczęcia komercyjnej działalności przez sieć Play zaczęła się wojna cenowa na rynku usług przedpłaconych. Na razie najatrakcyjniej wygląda oferta Play Fresh.
Dziś rozpoczęła się wojna cenowa i licytacja, kto da taniej połączenia poza swoją sieć. Play i Plus równocześnie wytoczyły działa kalibru: 0,29 gr/min. Heyah przebiła w pakiecie na 0,25 gr/min. Klienci korzystający z pre-paidów są zachwyceni, księgowi dużo mniej - tak wydarzenia na rynku usług przedpłaconych na blogu komentuje Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej (TP).
PTK Centertel, kontrolowany przez TP operator sieci Orange, na razie w wojnie nie bierze udziału. A to oznacza, że drastycznie wzrosło ryzyko odejść klientów z sieci Orange.
- Nasi marketingowcy byli przygotowani na taki scenariusz, analizowali rynek, zderzając pomysły z ekonomią i zdrowym rozsądkiem. Orange na pewno odpowie na ofertę konkurencji, ale wybór strategii nie jest łatwy - uspokaja klientów Orange Wojciech Jabczyński.
Zmiana podejścia ze strony trzech największych operatorów do taryfy Play Fresh jest szybka i radykalna. Jeszcze kilka dni temu przedstawiciele Polkomtelu i grupy TP twierdzili, że zmiany w ofertach ich sieci nie są potrzebne. Co więcej, wojny cenowej raczej nie spodziewał się też Bartosz Dobrzyński, dyrektor marketingu i członek zarządu P4, operatora sieci Play.
- Każdy z operatorów pracuje nad nowymi konkurencyjnymi rozwiązaniami. Odświeżenie największej marki pre-paid w Polsce nie powinno być zatem zaskoczeniem. Wprowadzenie przez konkurentów ofert w zbliżonym terminie jest zbiegiem okoliczności - mówiła wczoraj GP Elżbieta Sadowska, rzecznik Polkomtelu, pytana o nagłą zmianę podejścia.
Przeanalizowaliśmy dostępne taryfy przedpłacone. Z wyliczeń wynika, że na razie konkurenci nie przebili oferty Play. W przypadku doładowań na poziomie 30 zł miesięcznie atrakcyjniejsza od nowej oferty Polkomtelu (Simplus Twój profil promocja Tanio do wszystkich) jest oferta Carrefour Mova i nowa wersja taryfy Nowy Orange Go. Przy tym miesięcznym limicie kosztów promocja Taniej do wszystkich w sieci Heyah jest poza gronem najatrakcyjniejszych ofert.
W przypadku doładowań za 50 zł miesięcznie i najnowszy Simplus w opcji Tanio do wszystkich i Heyah w promocji Taniej także ustępują ofertom Nowe Orange Go i Carrefour Mova.
W obliczeniach uwzględniliśmy podstawowe ceny rozmów i SMS-ów oraz pakiety tańszych minut i SMS-ów, a także automatycznie przyznawane bonusy za doładowania. W Nowe Orange Go są to minuty do sieci Orange i na numery stacjonarne, a w przypadku Orange Fresh i 36,6 pakiet SMS-ów do wszystkich sieci.
JAK LICZYLIŚMY ATRAKCYJNOŚĆ OFERT
Założyliśmy, że użytkownik wysyła 100 SMS-ów miesięcznie (według danych GUS w 2007 roku wysyłano średnio 85 SMS-ów na SIM, w 2006 roku - 66), z czego 60 do własnej sieci. Połączenia do własnej sieci to 55 proc. ogółu minut, do sieci stacjonarnej 5 proc., do sieci Play 10 proc., a reszta do innych sieci komórkowych. W Play przyjęliśmy, że rozmowy do Play i sieci stacjonarnej to w sumie 20 proc. ogółu minut.
W drugą rocznicę rozpoczęcia komercyjnej działalności przez sieć Play zaczęła się wojna cenowa na rynku usług przedpłaconych. / ST