Od 15 kwietnia Telekomunikacja Polska obniża ceny rozmów do sieci komórkowych dla klientów biznesowych. Wymusił to na niej Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podobną obniżkę w przypadku połączeń inicjowanych przez klientów indywidualnych TP wprowadziła od 1 marca. Także ją wymusiło UKE.

Obniżki cen to efekt zmniejszenia do 1 stycznia stawek za kończenie połączeń w sieciach komórkowych trzech największych operatorów mobilnych. Najwięksi alternatywni konkurenci TP na razie nie obniżyli cen. Teoretycznie spadek cen hurtowych powinien przełożyć się na zmniejszenie cen detalicznych. Jednak operatorzy z tą drugą operacją zwlekają tak długo, jak mogą. Przekłada się to bowiem na ich zyski. Każdy miesiąc zwłoki w obniżce to ok. 22 mln zł dodatkowego zysku operacyjnego operatorów oraz ok. 27,5 mln zł dodatkowych kosztów ich klientów (uwzględniamy VAT).

Zwlekając z obniżką cen dla klientów detalicznych, TP miała - według szacunków GP - ok. 13,5 mln zł zysku, operatorzy alternatywni na swoich klientach osiągnęli już co najmniej 20 mln zł dodatkowego zysku (zakładamy obniżkę o 12,25 gr, czyli tyle, ile spadły w styczniu MTR). Zwłoka w przypadku klientów biznesowych przyniosła TP co najmniej 27 mln zł dodatkowego zysku.

Rzeczywiste zyski operatorów alternatywnych z tytułu przepłacanych przez ich klientów kosztów rozmów do sieci komórkowych są zapewne wyższe od naszych szacunków. Stosują bowiem ceny, które były uzasadnione rok temu, gdy stawki MTR wynosiły 40 gr/min, a od tego czasu były już dwie obniżki.

Z analizy cenników wynika, że najdrożej - 1,74 zł - za minutę rozmowy do sieci komórkowej zapłacimy w planie oszczędnym oferowanym przez Vectrę. Standardowa stawka waha się między 70 gr a 98 gr w przypadku połączeń do sieci Polskiej Telefonii Cyfrowej, PTK Centertel i Polkomtel oraz od 72 gr do 1,21 zł (Sferia) w przypadku połączeń do sieci Play.

Wśród operatorów alternatywnych wyróżnia się Multimo. Minuta rozmowy na komórkę kosztuje 40 gr, a gdy dzwonimy do Play - 87 gr. Niskie ceny - nawet 29 gr za minutę - oferują też operatorzy świadczący usługi w technologii VoIP.