Ubezpieczyciele i banki coraz częściej zachęcają do zakupu produktów strukturyzowanych atrakcyjnie oprocentowaną lokatą czy polisolokatą. Nowością jest dodanie do tego tandemu możliwości lokowania w fundusze inwestycyjne. Przy czym zasada jest prosta: im krótszy czas lokaty i im większy procent lokowanych środków trafia na bardziej ryzykowne formy inwestycji, tym wyższe oprocentowanie. Nie jest to więc opcja dla osób, które oczekują bezpiecznych i gwarantowanych zysków.

– Takie produkty są dobre dla osób, które i tak zainwestowałyby w produkt strukturyzowany lub fundusz inwestycyjny. Przy okazji mogą zrealizować wysokie zyski z lokaty w krótkim terminie – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Jak wynika z zestawienia aktualnych ofert przygotowanego przez jego firmę specjalnie dla GP, na takiej lokacie łączonej z produktem strukturyzowanym można zarobić od 6 do 11 proc. w skali roku. Lokaty w takich produktach są obliczone na 3–24 miesiące. Im dłuższy okres, tym niższe oprocentowanie. Obecnie trwają subskrypcje na dwa tego typu produkty w Deutsche Banku: db Gwarnacja Euro i db Trio Korzyści. W obu przypadkach mamy 11 proc. zysków (w skali roku) na lokacie przy zaangażowaniu 20 proc. inwestowanych środków na sześć miesięcy. Na 6 proc. w skali roku z lokaty można liczyć również przy sześciomiesięcznym okresie oszczędzania, ale przy zaangażowaniu 50 proc. środków. Przy czym w najnowszym produkcie Trio Korzyści reszta może być podzielona między polisę strukturyzowaną a fundusze inwestycyjne.

– Warto zwrócić uwagę, że można wybierać spośród sześciu funduszy, ale wszystkie są akcyjne, a więc inwestycja w nie jest związana ze sporym ryzykiem – mówi Marcin Krasoń.

W zależności od wariantu (których jest trzy do wyboru) ma do nich trafiać 25, 30 lub 50 proc. środków.

– Przy takim łączeniu trzech rodzajów produktów warto też zwrócić uwagę na prowizje pobierane przy korzystaniu z funduszu czy struktury – mówi Marcin Krasoń.

Wylicza, że przy inwestycji 10 tys. zł w db Trio Korzyści prowizja za fundusz inwestycyjny wyniesie 50 zł, za strukturę 15 zł, więc przy zysku z najlepszej lokaty na poziomie 110 zł zostanie 45 zł pewnego zysku.

– Gdyby skorzystać z oferty np. mBanku czy MultiBanku, gdzie inwestycje w fundusz są bez prowizji, i do tego zakupić podobną strukturę z opłatą 15 zł, to nawet 6 proc. zysku z lokaty da ostatecznie 45 zł zysku. Oczywiście w obu wypadkach mogą dojść zyski ze struktury i funduszu – mówi Marcin Krasoń.

Inwestorzy muszą mieć też świadomość, że decydując się na atrakcyjną sześciomiesięczną lokatę, 25–30 proc. środków w polisie strukturyzowanej zamrażają na trzy lata.