Ministerstwo Skarbu Państwa sprawuje nadzór właścicielski nad 25 uzdrowiskami. Pięć z nich miało jeszcze w tym roku znaleźć inwestorów. Na sprzedaż trafiły uzdrowiska w Ustce, Kamieniu Pomorskim, Przerzeczynie, Wieńcu, Krakowie Swoszowicach, ale szansę na sprzedaż ma tylko to pierwsze. Uzdrowiskiem w Ustce zainteresowanych było dwóch inwestorów. Resort zdecydował dopuścić do finałowej tury negocjacji tylko jednego z nich.

– Po spotkaniach z STP Investment oraz Hotelem Lubicz podjęliśmy decyzję o udzieleniu Hotelowi Lubicz i Pierre Rene wyłączności negocjacyjnej w procesie prywatyzacji Uzdrowiska Ustka do 30 września 2009 r. – mówi GP Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Dwaj potencjalni inwestorzy Uzdrowiska Kamień Pomorski nie zainteresowali się nim ze względu na jego kondycję finansową. Podobnie było z Uzdrowiskiem Przerzeczyn.

– Zakończyliśmy proces prywatyzacyjny bez wyłonienia inwestora – mówi Maciej Wewiór.

Ponowne zaproszenie do negocjacji zostało opublikowane 2 września. Termin składania ofert upłynie 25 września. W sprawie sprzedaży Uzdrowiska Wieniec trwają negocjacje z inwestorem, którym jest spółka STP Investment z Bochni. Ministerstwo nie podaje jednak terminu ich zakończenia.

Oferty złożone przez zainteresowanych na kupno Uzdrowiska Kraków Swoszowice były poniżej oczekiwań Skarbu Państwa. Na ponowne ogłoszenie odpowiedziało siedmiu inwestorów. MSP dopuściło do badania ksiąg spółki czterech z nich: STP Investment, CenterMed z Tarnowa, GVM, która dopiero powstała, oraz Remes z Krakowa. Inwestorzy mają czas na złożenie oferty do 18 września.

Niezrażone niepowodzeniem ministerstwo rozpoczęło procedurę prywatyzacyjną kolejnych uzdrowisk.

Właściciela na pewno nie zmienią uzdrowiska w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy-Żegiestowie, Lądku-Długopolu, Rymanowie i Świnoujściu.

– Wyłączenie z prywatyzacji wynika najczęściej z ważnych względów społecznych, np. istnienia na terenie uzdrowiska szpitala specjalistycznego – wyjaśnia Maciej Wewiór.