Nasilają się akcje promocyjne, dla których dobrym pretekstem jest początek roku szkolnego. Tylko w kilku bankach rzeczywista stopa oprocentowania pożyczki gotówkowej nie przekracza 15 proc. w skali roku.
Oferta kredytów gotówkowych często związana jest z okazyjnymi wydatkami. Święta, wakacje sprzyjają nasileniu akcji promocyjnych. We wrześniu tradycyjnie już dobrym pretekstem jest początek roku szkolnego. Koszt wyprawki szkolnej to minimum 500 zł. Wyposażenie dziecka w dodatkowe pomoce naukowe, podręczniki czy opłacenie ewentualnych korepetycji, kursów językowych to już większy wydatek. W takich sytuacjach często trzeba skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Gdzie najtaniej

Obecnie najniższą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO) kredytu gotówkowego może pochwalić się Polbank EFG. Kredyt na Miarę w tym banku udzielany jest bez prowizji, a ewentualne ubezpieczenie, którego koszt miesięczny to 0,059 proc. kwoty kredytu, jest nieobowiązkowe. Rzeczywisty koszt tej pożyczki wynosi poniżej 13 proc. w skali roku. W zastawieniu porównywarki finansowej Comperia kredytów o wartości 3 tys. zł, udzielanych na okres 12 miesięcy, zaraz za ofertą Polbanku znajduje się kredyt Getin Banku. W tym przypadku prowizja wynosi już 2 proc. kwoty kredytu, ale jest to oferta skierowana do stałych klientów banku. Klient z ulicy zapłaci więcej. Trzeci w zestawieniu jest ING Bank z kredytem w wariancie bez i z ubezpieczeniem. Rzeczywiste oprocentowanie trzech powyższych kredytów nie przekracza 15 proc. w skali roku.
Szansę na brak prowizji bądź niższe oprocentowanie kredytu gotówkowego mają klienci, którzy skorzystają z promocji organizowanych regularnie przez banki.

Uwaga na promocje

Do końca 2009 roku potrwa promocja InvestBanku, wprowadzona z myślą o wybranych grupach zawodowych. Pracujący w określonych sektorach gospodarki będą zwolnieni z prowizji. Promocja obejmuje pracowników banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych, a także pracowników sektora telekomunikacyjnego, energetycznego oraz mediów.
Kolejnym przykładem jest db kredyt, linia biznesowa consumer finance Deutsche Banku PBC, który do końca wakacji przedłużył promocyjną ofertę kredytu gotówkowego. Groszowe Oprocentowanie to pożyczka na 9 proc. w skali roku. Podobnie jak w InvestBanku z prowizji zwolnieni są również przedstawiciele wybranych grup zawodowych. Ale uwaga! Warunkiem skorzystania z tak nisko oprocentowanego kredytu jest wykupienie pakietu ubezpieczeń.

Kredyt z ubezpieczeniem

Coraz częściej banki do kredytów gotówkowych dołączają ubezpieczenie od utraty pracy, ryzyka następstw nieszczęśliwych wypadków czy polisę na życie. W niektórych bankach ubezpieczenia są obowiązkowe, w innych dobrowolne. W tej drugiej sytuacji warto sprawdzić, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej, jakie zdarzenia polisa obejmuje, jakie są warunki wypłaty odszkodowania, jaka jest jej suma. Sprawdźmy po prostu ile i za co płacimy. Ciekawym rozwiązaniem dla klientów może być kredyt z obniżonym oprocentowaniem lub prowizją, ale z koniecznością wykupienie polisy. Ostateczny koszt kredytu w rzeczywistości jest zbliżony, ale klient otrzymuje wartość dodaną w postaci ochrony ubezpieczeniowej.
Kredyty gotówkowe, 10 tys. zł, 36 miesięcy / DGP
Kredyty gotówkowe, 10 tys. zł, 12 miesięcy / DGP