Przeciętna rodzina o stałych dochodach w wysokości 5 tys. zł miesięcznie, która nie ma żadnych dodatkowych obciążeń, może otrzymać w Pol-banku maksymalnie 13,6 tys. zł kredytu gotówkowego na rok. Tej samej rodzinie, jeśli uda się do Getin Banku, może zostać zaproponowana pożyczka w wysokości aż 44,9 tys. zł – wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance.

Różnice w ocenie zdolności kredytowej są szokująco wysokie, a jeszcze bardziej szokująca jest wysokość miesięcznych rat, jakie trzeba płacić, jeśli bank rzeczywiście udzieliłby takiego maksymalnego kredytu.

Banki same oceniły

Nasze zestawienie powstało na podstawie deklaracji banków, które same oceniły, jaka jest maksymalna wartość pożyczki, jakiej są gotowe udzielić. Opierając się tylko na tych informacjach, można wyliczyć, że rodzina o miesięcznych dochodach w wysokości 5 tys. zł, która otrzyma w banku kredyt gotówkowy na rok, na kwotę powyżej 40 tys. zł, co miesiąc będzie musiała zanosić do banku ok. 4 tys. zł (ok. 3,5 tys. raty kapitałowej i odsetki).

– Mogę potwierdzić, że klient o takich parametrach ma zdolność kredytową na poziomie 42 359 zł i otrzyma taki kredyt w naszym banku – mówi z kolei Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Według ekspertów jest to w sprzeczności z konserwatywną polityką kredytową, którą podobno prowadzą teraz nasze banki. Ich zdaniem w przypadku kredytów gotówkowych przy ocenie zdolności kredytowej nadal wiele banków stosuje zdecydowanie zaniżone kwoty, jakie są potrzebne kredytobiorcy na bieżące utrzymanie, czyli opłacenie czynszu, zakup żywności i paliwa do samochodu.