"Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to na koniec roku, późną jesienią, będziemy formalnie zawieszać to postępowanie na przynajmniej rok" - powiedziała. Dodała, że ostateczna decyzja dotycząca ewentualnej rezygnacji z podziału spółki powinna zapaść pod koniec 2010 r.

Streżyńska zaznaczyła, że na wtorkowym spotkaniu wszystkie kwestie dotyczące tzw. Karty Równoważności zostały uzgodnione pomiędzy UKE, Telekomunikacją Polską i operatorami, a do dyskusji pozostały tylko szczegóły. "Jestem zadowolona z przebiegu dzisiejszego spotkania" - powiedziała.

Podkreśliła przy tym, że "w każdym momencie" UKE może na nowo podjąć prace nad podziałem TP, jeśli okaże się, że zawarte porozumienie "nie funkcjonuje prawidłowo". "To sankcja, którą dysponujemy" - powiedziała.

"TP udało się uzgodnić wiele kwestii z operatorami"

Członek zarządu TP ds. operacyjnych Piotr Muszyński powiedział dziś dziennikarzom, że TP udało się uzgodnić wiele kwestii z operatorami. Dodał, że różnice zdań dotyczą jeszcze szczegółów. "Jesteśmy bardzo blisko" - zaznaczył.

Prezes zarządu TP Maciej Witucki poinformował w komunikacie, że jest zadowolony z przebiegu wtorkowych rozmów z UKE i operatorami.

"Udało się osiągnąć porozumienie i uzgodnić kwestie budzące do tej pory kontrowersje. (...) Przyjęte dziś, istotne dla przyszłości rynku telekomunikacyjnego uzgodnienia to efekt determinacji TP w dążeniu do porozumienia oraz konstruktywnej, mediacyjnej roli regulatora. Ważna była także otwarta postawa operatorów alternatywnych. Jesteśmy przekonani, że sukces dzisiejszych rozmów otwiera drogę do porozumienia na innych polach, w tym także w kwestii stawek rozliczeń usług hurtowych. Stanowiłoby to impuls dla inwestycji TP, która ma największy na rynku potencjał i możliwości finansowe" - napisał Witucki.

Karta Równoważności jest alternatywą TP dla podziału

Karta Równoważności jest alternatywą TP dla podziału - zakłada m.in. traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej, poprawę jakości usług hurtowych, monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP.

W grudniu 2008 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wszczęła postępowania w sprawie podziału TP SA na część hurtową i detaliczną. Zdaniem Urzędu, rynek może być konkurencyjny tylko wtedy, gdy wszyscy jego uczestnicy, nie wyłączając części detalicznej TP, będą korzystać z infrastruktury tego operatora na tych samych warunkach.