Polska marka AGD podbija brytyjski rynek. Dzięki niskim cenom swoich produktów notuje dwa razy więcej odbiorców niż przed rokiem.
W I półroczu tego roku sprzedaż urządzeń polskiej marki Amica w Wielkiej Brytanii wyniosła prawie 5 mln euro (22 mln zł), czyli tyle, ile w całym 2008 roku.
– Liczymy na to, że z końcem roku osiągniemy 10 mln euro przychodów – zauważa Wojciech Antkowiak, wiceprezes zarządu Amica Wronki.
Zdaniem konkurencji, która również działa na brytyjskim rynku, polskiej marce trudno będzie walczyć o udziały. Brytyjski rynek AGD jest bowiem już mocno nasycony. Jego wartość jest niemal trzykrotnie wyższa w porównaniu z polskim, wartym około 1 mld euro. Poza tym do największego gracza, jakim jest Grupa Indesit, należy 30,5 proc. udziałów, do Arcelika 11,5 proc. a do Boscha 9,5. Amica nie będzie mogła zwiększać udziału w tamtejszym rynku w sposób tak prosty, jak ma to miejsce w Polsce, gdzie w kwietniu i maju zanotowała wzrost o 1,1 punktu procentowego, podczas gdy sektor dużego AGD zmniejszył się o 4,4 proc. W ujęciu wartościowym udziały Amiki sięgają prawie 16 proc.
Niewątpliwie jednak na korzyść marki Amica działa kryzys, który jest bardzo odczuwalny w Wielkiej Brytanii. To powoduje, że tamtejsi konsumenci w znacznie większym stopniu niż jeszcze rok temu zwracają uwagę na cenę kupowanych produktów.
– Nasze produkty są średnio o 5 proc. tańsze od konkurencji, do tego technologicznie nie ustępują urządzeniom zachodnich firm – zauważa Wojciech Antkowiak.
Zdaniem Wojciecha Koneckiego z CECED Polska, organizacji reprezentującej interesy producentów sprzętu AGD, zaletą polskiej marki jest także szeroki wybór asortymentu, jaki oferuje. A są to zarówno urządzenia chłodnicze, pralki, kuchenki, jak i zmywarki.
– Do tego w ofercie dostępny jest zarówno sprzęt wolno stojący, jak i do zabudowy – zauważa Wojciech Konecki.
Ale nie tylko to, jak dodaje, sprzyja Amice w podboju zagranicznych rynków. Także słaba złotówka, dzięki której eksport polskich towarów na Zachód stał się bardziej opłacalny, oraz jakość produktów. Warto zauważyć, że w ostatnich lata Amica bardzo mocno inwestuje w nowe technologie. W tym roku zaowocowało to wprowadzeniem nowoczesnej pralki o nazwie Nawigator, lodówki oraz płyty indukcyjnej zasilanej napięciem 230 V.