Fiat pracuje pełną parą na trzy zmiany, a związkowcy protestują przeciwko pracy w niedziele. Dobra koniunktura sprzyja firmom budującym infrastrukturę. 14 proc. dużych pracodawców zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie.
Mimo kryzysu z naszego ostatniego badania wynika, że 14 proc. dużych pracodawców zamierza w tym roku zatrudnić nowe osoby. Ten wzrost zatrudnienia będzie dotyczył pracowników wykwalifikowanych, specjalistów i inżynierów – mówi Małgorzata Krzysztoszek z Lewiatana.
Nawet w branżach, w których kryzys jest najgłębszy, czyli w bankowości, budownictwie i motoryzacji, nie brakuje firm, które zwiększają produkcję, inwestują i nie zamierzają zwalniać pracowników. Od kilku miesięcy Fiat ma problemy, by zaspokoić rosnący w całej Europie popyt na swoje niewielkie auta. W pierwszych czterech miesiącach tego roku Fiat wyprodukował w Polsce prawie 193 tys. aut, co oznacza wzrost rok do roku o 17 proc. Praca w Fiacie odbywa się na trzech zmianach, a związkowcy protestują przeciwko pracy w niedziele i domagają się podwyżek. Firma chce jednak wykorzystać dobrą koniunkturę, która nie musi trwać wiecznie.
– W tej chwili jest dobrze, mamy pełen portfel zamówień na dwa, trzy miesiące, ale także my z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje – mówi Bogusław Cieślar, rzecznik Fiat Auto Poland.

Jest co budować

Sytuacja innych firm motoryzacyjnych jest dużo gorsza i zwykle są w nich przestoje. Podobna jest w budownictwie mieszkaniowym. Ale są deweloperzy, którzy zamierzają rozpocząć budowy.
– Musimy rozpocząć nowe inwestycje, jeśli za półtora roku chcemy mieć co sprzedawać – mówi Jacek Kaliszuk z Polnordu.
Dlatego pod koniec czerwca firma chce rozpocząć nowe inwestycje w warszawskim Wilanowie. Ambitne plany ma też deweloper JHM Development.
– Rozpoczęliśmy już inwestycje w Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie i Rumi. Za moment rozpoczynamy budowę osiedla mieszkaniowego w Skierniewicach i przygotowujemy się też do nowej inwestycji na Helu – mówi Małgorzata Konarska z firmy ze Skierniewic.
W dużo lepszej sytuacji są firmy, które specjalizują się w budownictwie infrastrukturalnym.
– Nasz portfel zamówień sięga 7,7 mld zł – mówi Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.
Firma jest też zaangażowana w sprawę zagospodarowania majątku po byłej Stoczni Szczecińskiej oraz oczywiście chce budować autostrady i stadiony.
– Realizujemy kilka znacznych kontraktów drogowych, kolejowych oraz przebudowujemy stadiony piłkarskie w Warszawie i Krakowie – dodaje Konrad Jaskóła.
Większość firm z budownictwa infrastrukturalnego nie zamierza zwalniać pracowników, a niektóre chcą zatrudniać.
– W tym roku na samym kontraktach eksportowych zatrudniliśmy 200 pracowników. Moglibyśmy więcej, ale brakuje nam kierowników budowy i majstrów. Jeśli ich znajdziemy, to jeszcze zwiększymy zatrudnienie. Nasza spółka w Niemczech musi teraz zatrudnić firmy tureckie i inne firmy polskie – mówi Dariusz Grzeszczak prezes Erbudu.

Energetyka musi inwestować

Plany inwestycyjne wielu firm budowlanych mają związek z sektorem energetycznym. Szacuje się, że mimo kryzysu roczne inwestycje w tej branży będą wynosić ok. 2 mld euro. Nic dziwnego, bo ponad 70 proc. bloków energetycznych pracuje już ponad 20 lat. Aby sprostać zapotrzebowaniu na energię w przyszłości, nie można teraz ograniczyć inwestycji.
– Tegoroczne wydatki inwestycyjne firm grupy Tauron są podobne do zeszłorocznych i wyniosą około 1,55 mld zł. Brak inwestycji prowadzonych teraz będzie oznaczał, że za kilka lat nie zaspokoimy popytu na prąd i wypadniemy z gry – mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron Polska Energia.
Dodaje, że główne spółki grupy Tauron nie zwalniały pracowników z powodu kryzysu.
Także wśród banków można znaleźć takie, które inwestują. Do pójścia pod prąd Alior został niejako zmuszony. Kierowany przez Wojciecha Sobieraja bank ruszył z działalnością jesienią 2008 r., kiedy na dobre wybuchł obecny kryzys finansowy.
– Nie przeraża nas to. Liczymy, że uda nam się nawet skorzystać na tym, że nie mamy żadnego negatywnego bagażu – mówi Wojciech Sobieraj.
Alior zdecydował się nawet przyśpieszyć planowane inwestycje. Obecnie bank ma 124 placówki – do końca roku ma ich być o 30 więcej, a w przyszłym sieć banku ma liczyć już 200 oddziałów i 400 placówek partnerskich. Obecnie bank zatrudnia już 1,8 tys. pracowników, a w najbliższych miesiącach planuje przyjąć dodatkowe 450 osób. Wbrew kryzysowi Alior nie zmienił też swoich planów: w perspektywie trzech lat zamierza pozyskać od 2 do 4 proc. udziałów w rynku oraz zdobyć milion klientów. Obecnie ma ich ponad 100 tys.Handel odporny na kryzys

Wśród branż najbardziej odpornych na kryzys jest handel – szczególnie handel spożywczy. Co prawda w marcu sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła rok do roku o 8,6 proc., ale nie ograniczyło to planów inwestycyjnych firm handlowych.
– To jeszcze nie wywołuje dramatycznych decyzji typu zwolnienia, redukcje zamówień czy opóźnianie płatności – mówi Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Nikt na razie nie mówi o zawieszeniu planowanych inwestycji. Największa polska spółka handlowa Emperia także nie zamierza tego robić.
– Uruchamiając nowe obiekty dystrybucyjne oraz detaliczne, potrzebujemy nowych specjalistów do pracy nie tylko w centrali w Lublinie, ale też w całej Polsce – mówi Paulina Mielniczuk-Stefańska z Emperia Holding.
Sprzedaż paliw w I półroczu spadła prawie o 10 proc., ale i tutaj firmy nie planują ograniczenia inwestycji. W Lotosie jak co roku na przełomie marca i kwietnia był miesięczny przestój technologiczny, podczas którego wykonano remonty za 78 mln zł. Cały czas trwają też prace, które mają podnieść zdolność produkcyjną gdańskiej spółki z 6 do 10,5 mln ton rocznie.
– Przy rozbudowie gdańskiej rafinerii w I kwartale 2009 r. pracowało w sumie 4 tys. osób z 80 firm wykonawczych i dodatkowo 1,5 tys. przy remoncie postojowym – mówi Mateusz Cabak z Grupy Lotos.
Pracownicy rafinerii nie muszą się obawiać zwolnień. Porozumienie podpisane z zarządem firmy gwarantuje, że w zamian za zamrożenie płac nikt nie straci pracy.

Telekomy się reklamują

Producenci telefonów komórkowych myślą z kolei o akcjach promocyjnych. Nokia rozpoczęła kampanię nowego modelu telefonu (E75) skierowanego do klienta biznesowego. Mimo że ten rok jest trudny dla największych operatorów komórkowych w Polsce, Polska Telefonia Cyfrowa deklaruje, że zatrudnienie w spółce nie zmieni się w stosunku do końca 2008 roku.
– Podtrzymujemy plany rozwoju telefonicznego Centrum Obsługi Klienta w Łodzi – mówi GP Andrzej Pomarański z biura prasowego PTC.
W końcu 2008 roku operator sieci Era w swym drugim łódzkim centrum zwiększył zatrudnienie do 200 osób i zapowiedział, że docelowo ma ono wzrosnąć do 500.
PLANY INWESTYCYJNE FIRM NA 2009–2010 ROK
Planują ważne, kluczowe dla firmy inwestycje w ciągu najbliższych dwóch lat:
● górnictwo – 35,8 proc. firm
● wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną i gaz – 49,7 proc. firm
● transport, gospodarka magazynowa i łaczność – 30,3 proc. firm
● działalność produkcyjna – 18,7 proc. firm
Musieli ograniczyć plany finansowe ze względu na kryzys:
● działalność produkcyjna – 19,9 proc.
● handel hurtowy i detaliczny – 18,4 proc.
● budownictwo – 4,1 proc.
● g órnictwo – 0 proc.
Źródło: PKPP Lewiatan i Deloitte