Rynek wynajmu. Osoby planujące wynajem mieszkania od października już teraz powinny zacząć szukać odpowiedniego lokalu. w czasie wakacji ceny nieruchomości są najniższe, a właściciele najbardziej skłonni do obniżania czynszu.
Początek roku akademickiego powoduje gwałtowny wzrost cen mieszkań wystawianych do wynajmu. W poprzednich latach wynosił on od 15 do 20 proc. Dlatego osoby, które chcą wynająć mieszkanie w pobliżu uczelni, już teraz powinny zacząć poszukiwania.

Najwyższe czynsze

Najdroższe mieszkania są w stolicy. Według raportu przygotowanego przez portal internetowy Wynajem.pl za wynajęcie 50-metrowego mieszkania trzeba obecnie zapłacić średnio 2,3 tys. zł. Prawie połowa ofert (49 proc.) dotyczy mieszkań o czynszu do 2,5 tys. zł.
Trzeba jednak wyjątkowego szczęścia, żeby w centrum Warszawy wynająć kawalerkę za 1 tys. zł miesięcznie. Za co piąte wynajmowane mieszkanie trzeba zapłacić czynsz od 2,4 do 3,0 tys. zł. Jednocześnie Ober Haus Agencja Nieruchomości zwraca uwagę, że w Warszawie coraz większe znaczenie ma segment nieruchomości luksusowych. Co dziesiąte wynajmowane lokum ma wystawioną cenę od 4,5 tys. do 15 tys. zł za miesiąc.
W Krakowie już teraz studenci zaczęli szukać mieszkań. Według analityków Wynajem.pl średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu to 1,7 tys. zł. Aż 70 proc. mieszkań zostało tam wystawionych na wynajem za cenę poniżej 2 tys. zł. Mieszkanie jednopokojowe można już wynająć za kwotę 650 zł miesięcznie. Tylko za lokale jednopokojowe w pobliżu Rynku trzeba zapłacić powyżej 3 tys. zł.

Mieszkania z rynku wtórnego

Zdaniem ekspertów Ober Hause wynika to z faktu, że na wynajem trafiło dużo mieszkań z rynku wtórnego wystawionych na sprzedaż. Właściciele, nie mogąc osiągnąć satysfakcjonującej ich ceny, teraz decydują się na ich wynajem. Wyższa podaż spowodowała spadek cen wynajmu o 10 proc. w ciągu ostatniego roku. Najbardziej poszukiwane są dwupokojowe mieszkania, do których można dojechać miejską komunikacją. W Krakowie nie ma rynku wynajmu mieszkań luksusowych. Zaledwie 15 proc. ofert ma czynsz powyżej 2 tys. zł.

W przedwojennych willach

W lepszej sytuacji są studenci rozpoczynający naukę we Wrocławiu. Co prawda na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1,85 tys. zł, ale właśnie tutaj można znaleźć ciekawą propozycję wynajmu pokoju w przedwojennej willi. W takim przypadku koszt wynajmu nie powinien przekroczyć 600 zł.
Osoby dysponujące kwotą od 2,5 tys. zł mają bardzo duży wybór ofert, gdyż co czwarte mieszkanie zostało wystawione za taką kwotę. Podobne ceny panują w Poznaniu, bo średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wynosi 30 zł. Wynajęcie 50-metrowego mieszkania kosztuje obecnie średnio 1,5 tys. zł. Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie poniżej 2 tys. zł, gdyż takich mieszkań jest ponad 80 proc.
W Trójmieście większość transakcji to realizacja wynajmów krótkoterminowych, ale i wzrasta liczba wynajmów dłuższych. Czynsze pozostają bez zmian i taka sytuacja raczej się utrzyma. W kolejnym miesiącu będą zwalniane na okres wakacji mieszkania wynajmowane przez studentów.
W dalszym ciągu brak jest zainteresowania trójmiejskim rynkiem mieszkaniowym wśród cudzoziemców. Za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba średnio zapłacić 1,7 tys. zł. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie, gdzie znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich w Gdańsku. W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2 tys. zł.