Choć większość szkół wyższych nie zamierza obniżać czynszu za akademiki, studenci mogą liczyć na niższe stawki za lokum na wolnym rynku. Sprzyja im kryzys. Z powodu trudności z dostępem do kredytów wiele mieszkań stoi dziś pustych. Tańszy jest najem.

– Rynek sprzedaży nieruchomości się załamał. Inwestujący w lokale mieszkalne decydują się na ich wynajmowanie – mówi Marcin Drogomiernicki z serwisu Oferty.net.

Jeszcze rok temu na cztery oferty sprzedaży mieszkań pojawiające się na rynku przypadała jedna oferta najmu. Obecnie te proporcje się wyrównały – na cztery oferty sprzedaży przypadają cztery oferty najmu. Liczba mieszkań do wynajmu zwiększyła się przede wszystkim w dużych miastach, a więc także ośrodkach akademickich. Dzięki temu studenci mają nie tylko większy wybór ofert. Do poszukiwania lokum poza akademikiem zachęca również wysokość czynszu.

Czynsz za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie spadł np. w ciągu roku prawie o 5 procent i wynosi obecnie średnio 2,3 tys. zł. Jeszcze korzystniej wyglądają zmiany cen większych mieszkań. Za czteropokojowe lokum płaci się teraz o 7,7 proc. mniej w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy stawka przekraczała 5 tys. zł.

Wynajem mieszkania potaniał również w Krakowie. Obecnie miesięczny koszt wynajęcia mieszkania dwupokojowego w przyzwoitej lokalizacji to około 1,7 tys. zł. W 2009 roku korekta cen najmu mieszkań wyniosła 8 proc.

Wynajem.pl i CEE Property Group podają, iż stolica Wielkopolski jest liderem spadków. Średnie ceny ofertowe w Poznaniu w 2009 roku spadły aż o 17 proc. Obecnie miesięczny koszt wynajęcia lokalu dwupokojowego to około 1,5 tys. zł.

Jednak najbardziej na kryzysie zyskają studenci z Łodzi. Dziekan Uniwersytetu Medycznego urządzi dla nich akademik w luksusowym apartamentowcu położonym 2 kilometry od centrum miasta. Budowa ekskluzywnego budynku Copernicus ruszyła w 2008 roku, w czasach prosperity na rynku nieruchomości.

Gdyby deweloper skończył budowę przed kryzysem, mieszkania sprzedałby nawet po 6 tys. zł za metr kwadratowy. Teraz nie było chętnych na luksusowe apartamenty. W efekcie porozumienia dewelopera i władz uczelni apartamentowiec Copernicus został przeprojektowany na dom studencki o wysokim standardzie. Część czynszu z wynajmu pokoi studentom weźmie na siebie uniwersytet, część deweloper.