Na zwrot pieniędzy zainwestowanych w hotel dla psów trzeba czekać od ośmiu miesięcy do roku. Za opiekę nad psem można otrzymać od 25 do nawet 100 zł za dobę. W przypadku kota waha się ona od 20 do 50 zł. Jeśli decydujemy się na niższą cenę, wyżywienie powinno być osobno płatne lub dostarczane przez właściciela czworonoga na cały czas pobytu w hotelu. Warto pomyśleć o zniżkach dla właścicieli zostawiających pod opiekę więcej niż jedno zwierze lub korzystających z usług hotelu dłużej niż przez 15 dni.

Zarobki będą też większe, gdy oprócz opieki zaproponujemy zabiegi dodatkowe, jak kąpiel, czesanie, strzyżenie, czyszczenie uszu czy zębów. Na dodatkowych usługach można zarobić od 10 do 25 zł.

– Polecam z góry pobierać od klientów pieniądze. Zdarza się, że po zrealizowaniu usługi trudno wyegzekwować należność – zauważa Irena Kalicka.

Przyjmując psa lub kota należy żądać aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. W przypadku małych psów niezbędne jest świadectwo szczepień wieku szczenięcego.

Usługi hotelowe można połączyć z opieką nad zwierzętami po operacji, z wyprowadzaniem psów pod nieobecność właściciela, wizytami w lecznicach czy salonach urody w zastępstwie za właściciela. To dodatkowy dochód, od 10 do nawet 120 zł, który zwiększa zyski z prowadzonej działalności.

– Oferujemy terapię dla psów. Honorarium jest ustalane indywidualnie w zależności od złożoności problemu – mówi Magdalena Pawlak.

Dobrym pomysłem może być też otwarcie gabinetu piękności dla psów. Wówczas powinniśmy zadbać o szeroki wybór usług, w tym także przygotowanie psa do wystawy. Zabieg pielęgnacyjny, który trwa około 1,5–2 godzin, to koszt od 50 do 140 zł. Coraz bardziej są popularne salony wyspecjalizowane w pielęgnacji jednej lub kilku podobnych ras.

– Lepiej nie łączyć ras. Małe psy na ogół boją się większych, co utrudnia wykonywanie zabiegu – zauważa Anna Zwolińska, właścicielka York Centrum w Warszawie.

Lokal, w którym ma być prowadzona działalność, powinien mieć przynajmniej 30–40 mkw. Dobrze jest, gdy znajdą się w nim dwa gabinety. Pozwoli to oddzielić kąpanie psa od jego czesania i suszenia. Na wyposażenie i remont lokalu potrzeba w zależności od jego wielkości 30–50 tys. zł. Potrzebny jest stół z regulacją wysokości, kilka par nożyczek po 200–300 zł, maszynka – 800–1000 zł, przynajmniej dwie suszarki – po 200–300 zł sztuka.

– Latem przyda się klimatyzacja, na którą trzeba przeznaczyć około 4–5 tys. zł – dodaje Anna Zwolińska.

Na zwrot kosztów nie trzeba długo czekać. Jest to możliwe już po pół roku. Właściciele salonów nie chcą ujawniać, jakie są ich miesięczne zyski. Przyznają natomiast, że jest to minimum kilka tys. zł miesięcznie.