Wygodny dostęp do konta 24 godziny na dobę oraz oszczędność czasu i pieniędzy – to najważniejsze zalety bankowości internetowej. Wiele osób ciągle jednak nie korzysta z tych udogodnień, obawiając się o bezpieczeństwo operacji dokonywanych przez internet.
Oprócz nowoczesnych systemów ochrony i standardów bezpieczeństwa stosowanych przez banki przed utratą poufnych danych i kradzieżą zgromadzonych środków uchronić nas mogą przede wszystkim czujność, rozsądek i spostrzegawczość.
Swobodny dostęp do naszego osobistego rachunku bankowego o dowolnej porze, z każdego miejsca na świecie, a dzięki temu możliwość sprawdzenia stanu konta, prześledzenia historii rachunku, wydrukowania potwierdzenia operacji płatniczej, doładowania telefonu komórkowego, założenia lokaty, ustalenia stałych płatności, zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeń, a nawet złożenia wniosku o kredyt gotówkowy – to tylko niektóre z udogodnień oferowanych przez usługi bankowości elektronicznej. Poza wygodnym dostępem do konta korzystanie z bankowości internetowej pozwala także oszczędzać czas i ograniczać koszty związane z zarządzaniem rodzinnymi finansami.
Oszczędność widoczna jest choćby na przykładzie przelewów – przeciętny koszt przelewu zrealizowanego przez pracownika w oddziale banku to ok. 5 zł (przelew internetowy kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy). Jeżeli podobnych przelewów wykonujemy kilka w miesiącu, to oszczędności w skali miesiąca liczone będą na poziomie kilkudziesięciu, a w skali roku nawet kilkuset złotych. Pozostaje jednak pytanie: czy jest to bezpieczne? Informatycy w bankach dwoją się i troją, by argument o ograniczonym bezpieczeństwie operacji bankowych zlecanych przez internet jak najszybciej został odparty.

Rodzaje zabezpieczeń

Każdy użytkownik usługi bankowości elektronicznej, czyli dostępu do konta osobistego przez internet i telefon, otrzymuje od banku unikalny numer klienta oraz hasło dostępu. W zależności od banku otrzymujemy również kartę kodów jednorazowych albo token do generowania kodów, albo hasła przesyłane są w wiadomości SMS na numer naszego telefonu komórkowego – wszystko to służyć ma uniemożliwieniu osobom niepowołanym dostępu do pieniędzy i informacji zgromadzonych na naszym rachunku.

Uwaga na fałszywe strony

Na stronach internetowych banków bez problemu odnaleźć można wskazówki dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa operacji realizowanych za pośrednictwem internetu. Do podstawowych zasad należy sprawdzenie, czy bieżące połączenie z siecią jest szyfrowane, czyli czy w dolnym prawym rogu strony, w używanej przez nas przeglądarce, znajduje się ikona kłódki (wtedy mamy pewność, że przeglądana witryna zabezpieczona jest certyfikatem bezpieczeństwa). Upewnić należy się również, czy wpisany przez nas adres strony internetowej banku wprowadzony został poprawnie (nieszczęście spowodować może błędne wpisanie nawet jednego znaku – przez to możemy zostać przekierowani na sfałszowaną witrynę, która wyłudzi od nas dane dostępowe do konta).

Szyfrowanie danych

W czasie gdy korzystamy z usługi bankowości elektronicznej, komunikacja pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem banku szyfrowana jest protokołem SSL o długości klucza 128 bitów z zastosowaniem certyfikatu uwierzytelnionego. Szyfrowanie danych ma zagwarantować możliwie pełną i bezpieczną wymianę poufnych danych, próbuje nas także ochronić przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz oraz uwierzytelnia komputery komunikujące się ze sobą w trakcie zlecania i potwierdzania poszczególnych dyspozycji.

Rozsądek przede wszystkim

Całkowicie bezpieczny system wymiany danych nie został jeszcze wymyślony. Przed utratą poufnych danych, a przede wszystkim stratą tak ciężko wypracowanych środków uchronić nas mogą głównie czujność, rozsądek i spostrzegawczość. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić już m.in. sytuacja, w której bank wymaga od nas podania natychmiast kilku kodów. Pamiętajmy rówież, że banki nie komunikują się z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tym bardziej nie proszą internautów o podanie danych osobowych czy haseł dostępu. Od strony technologicznej jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni. Mimo to nasza czujność ani na chwilę nie powinna zostać uśpiona.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI
Reguły, o jakich powinni pamiętać internauci, by mogli czuć się bezpiecznie:
● Aktualizuj system operacyjny komputera (najlepiej włącz aktualizacje automatyczne).
● Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go.
● Włącz firewalla i nie baw się jego ustawieniami, jeśli nie wiesz, jak to robić.
● Nie otwieraj listów od nieznanych nadawców. Nie otwieraj podejrzanych załączników.
● Używaj haseł, które są trudne do odgadnięcia (kombinacje dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych).
● Nigdy nie wysyłaj haseł mejlem.
● Zanim wykonasz transakcję w internecie, upewnij się, że jesteś na dobrej stronie (szyfrowane strony zaczynają się od https: w adresie, certyfikat jest ważny, a przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę – to znak, że połączenie jest bezpieczne).
● Nie używaj poufnych danych w kafejce internetowej.
● Nie wchodź na podejrzane strony (zainstaluj bezpłatny program do oceny stron www).
● Zachowaj rozsądek.