Katowicki Holding Węglowy spodziewa się, że w maju sprzeda pierwsze obligacje węglowe, ale pełnej realizacji całego programu emisji obliczanemu na 900 mln zł zaczyna zagrażać spadek popytu na węgiel.
Katowicki Holding Węglowy, druga co do wielkości firma górnicza w Polsce, chce do końca czerwca tego roku przeprowadzić emisję tzw. obligacji węglowych, czyli kierowanych głównie do jego partnerów handlowych. W sumie z emisji holding chciałby uzyskać do 900 mln zł na inwestycje. Spodziewa się, że w maju podpisze pierwsze umowy sprzedaży tych papierów.
– Prowadzimy bardzo intensywne negocjacje z potencjalnymi nabywcami obligacji. Myślę, że już w maju będą podpisywane umowy z kilkoma z nich. Z niektórymi jesteśmy jak gdyby już po słowie, ale muszą przejść procedurę zatwierdzania tych projektów przez swoje organy statutowe – mówi Ryszard Fedorowski, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).
Jeśli holding faktycznie te umowy podpisze, to odniesie sukces. Obligacje węglowe chce bowiem spłacać przede wszystkim węglem, a tego obecnie nie brakuje. Spadek zużycia energii w Polsce wywołał wyraźne zmniejszenie popytu na węgiel. Tylko w okresie styczeń–luty 2009 r. energetyka kupiła 1,029 mln ton węgla mniej niż rok temu, a to jej KHW chciałby sprzedać około 70 proc. obligacji węglowych. Holding nie ujawnia, z kim prowadzi rozmowy, czy jakie proponuje oprocentowanie. GP dotarła do kilku grup, które dostały oferty kupna obligacji.
– Odbyło się dopiero jedno spotkanie w sprawie tych obligacji. Twierdzenie, że jesteśmy zainteresowani ich zakupem jest na wyrost. Czekamy na szczegóły oferty – mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron Polska Energia, drugiego krajowego producenta prądu.
– Może odrobinkę obligacji kupimy, ale teraz inwestycje w takie papiery nie są mile widziane przez obsługujące nas banki, a poza tym do końca nie wiadomo, co oni tak naprawdę oferują. Rozmawiamy z nimi, bo prosili, a co z tego wyniknie, zobaczymy – mówi przedstawiciel grupy energetycznej proszący o zachowanie anonimowości.
Ofertę Katowickiego Holdingu Węglowego dostała też PGE Electra, firma z największej polskiej grupy energetycznej PGE, ale decyzji jeszcze nie podjęła.