Przedsiębiorcy, planujący inwestycje badawczo-rozwojowe (B+R), zwykle napotykają na swojej drodze trudności związane z finansowaniem. Niechęć banków do kredytowania przedsięwzięć o niepewnym wyniku skazuje przedsiębiorców na szukanie alternatywnych źródeł. Czy można takie inwestycje sfinansować z funduszy unijnych?
Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, w nowej perspektywie finansowej 2007-2013 przewidziane zostały instrumenty stymulujące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wykorzystanie ich wyników w praktyce. W ramach Działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna gospodarka (PO IG) przedsiębiorca może otrzymać wsparcie na realizację etapu badawczego przedsięwzięcia, zaś w ramach Działania 4.1 PO IG - dokonać wdrożenia wyników w działalności produkcyjnej czy usługowej.
Jednym z warunków ubiegania się o wsparcie jest realizacja obu modułów jednocześnie. Przykładowo przedsiębiorca planujący realizację prac i badań nad nowymi metodami podawania leków powinien zakładać wdrożenie wyników tych prac we własnej działalności poprzez uruchomienie seryjnej produkcji środków medycznych służących do podawania leków. Rezygnacja z wdrożenia wyników prac może nastąpić jedynie w dwóch przypadkach: prace badawczo-rozwojowe nie powiodą się lub brak jest ekonomicznego lub rynkowego uzasadnienia dla wdrożenia wyników prac. Prowadzenie prac B+R związane jest z ponoszeniem kosztów operacyjnych, ale również wydatków o charakterze inwestycyjnym. Dofinansowaniu w ramach Działania 1.4 PO IG podlegają zatem koszty wynagrodzeń, zakupu sprzętu i aparatury niezbędnej do prowadzenia badań, w zakresie i przez okres ich używania podczas realizacji projektu. Natomiast w przypadku Działania 4.1 PO IG kwalifikowane są wyłącznie wydatki inwestycyjne związane z uruchomieniem produkcji w oparciu o przeprowadzone prace B+R.
W przypadku badań przemysłowych dopuszczalna pomoc wynosi 50 proc., zaś w przypadku prac rozwojowych 25 proc. wydatków kwalifikowanych projektu. Pomoc publiczna na wdrożenie wyników prac B+R jest zgodna z mapą pomocy regionalnej, czyli w zależności od lokalizacji inwestycji może wynosić od 30 do 50 proc. Bez względu na etap inwestycji pomoc ulega zwiększeniu o 10 pkt proc. w przypadku średnich i 20 pkt proc. - w przypadku małych przedsiębiorców.
Instytucją odpowiedzialną za wdrażanie działań jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ogłoszenie naboru wniosków dla małych i średnich przedsiębiorców przewidziane jest na wrzesień 2008 r. Natomiast duzi przedsiębiorcy będą musieli poczekać ze składaniem wniosków do początku przyszłego roku.