W nowej perspektywie na lata 2007-2013 znaczna część środków, głównie z regionalnych programów operacyjnych, ale też z programu Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka przeznaczona zostanie na rozwój polskiej turystyki i kultury. Dofinansowane może być np. powstanie wioski tematycznej. Jak to zrobić?
Wioski tematyczne stanowią z jednej strony niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną, z drugiej umożliwiają jednocześnie odnowę wsi i aktywizację społeczno-zawodową jej mieszkańców. Wieś tematyczna ma własny, jedyny w swoim rodzaju, pomysł na rozwój. Wokół niego tworzone są oryginalne sposoby na zarabianie pieniędzy, które jednocześnie mają za zadanie przyciągnąć turystów. Dobrym przykładem utworzenia takiej sieci wiosek tematycznych jest pięć wsi z województwa zachodniopomorskiego. Turysta, który trafi do wsi Podgórki, jednej z pięciu tematycznych wiosek, znajdzie się w Krainie Bajek i Rowerów, może zwiedzić Chatkę Hanki i Rumcajsa, a także spróbować swoich sił w warsztacie ceramicznym lub zwiedzić okolicę na bajkowym rowerze. W następnej wiosce Sieraków urzędują hobbici. Można tam spotkać trolle i krasnoludy. Na turystów czeka też gra terenowa Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz pokazy sztuki kowalskiej w Kuźni Krasnoludów. Z kolei w Paprotach można zajrzeć do Krainy Labiryntu i poznać Tajemnicę Druida. W Iwańcu - Krainie Końca Świata można natomiast dowiedzieć się więcej na temat tajników astronomii.
Wieś tematyczną można stworzyć w każdej miejscowości, liczy się pomysł, który przyciągnie turystów, i chętni do pracy. Również w latach 2007-2013 na aktywizację zawodową osób z terenów wiejskich można starać się o unijne środki, m.in. z programu Kapitał ludzki (Działanie 6.3) Z kolei na projekty turystyczne o lokalnym zasięgu dofinansowanie będzie można uzyskać z regionalnych programów operacyjnych.