Rząd zrobi wszystko, by jak najszybciej i w jak największym stopniu Polska skorzystała na handlu emisjami dwutlenku węgla (CO2) - zadeklarował minister środowiska prof. Maciej Nowicki.

Minister Nowicki otworzył w Warszawie dwudniową sesję współorganizowaną przez Bank Światowy, poświęconą systemowi zielonych inwestycji. Chodzi o lokowanie w Polsce inwestycji ograniczających emisję CO2 przez inne kraje, w zamian za posiadane przez Polskę limity emisji.

Profesor podkreślił, że Polska z 700 mln ton nadwyżki CO2 nie jest jedynym krajem, który może zaoferować jej sprzedaż. Jest jednak dobrym partnerem potrafiącym skutecznie wykorzystać uzyskane środki.

Jego zdaniem, doświadczenia w ocenie zysków ekologicznych z inwestycji, które posiadają EkoFundusz czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, są gwarancją, że pieniądze, które trafią do Polski, będą dobrze wydane.

Nowicki: poprzedni rząd stracił 2 lata, które można było wykorzystać na ten cel

"Obecny rząd ma determinację, by uczestniczyć w handlu emisjami i szybko wypracować rozwiązania" - deklarował.

Przypomniał, że Polska z 6-proc. limitu ograniczenia emisji CO2 w latach 2008-12, ustalonego w protokole z Kioto, w rzeczywistości zmniejszyła emisję o 30 proc.

Prof. Nowicki powiedział, że Polska chce skorzystać z doświadczeń i wsparcia Banku Światowego, by wypracować najkorzystniejsze rozwiązania dla wykorzystania tej nadwyżki z największą korzyścią dla środowiska.