Zainteresowanie stoczniami jest duże. "Prowadzimy już rozmowy z inwestorami, którzy zadeklarowali, że na koniec czerwca przygotują bardzo precyzyjne oferty, programy restrukturyzacyjne" - powiedział minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Grad w środę w radiu TOK FM zapowiedział, że podczas spotkania w Komisji Europejskiej w Brukseli (w najbliższy piątek - PAP) przedstawi nowe memorandum dla procesu prywatyzacyjnego dot. stoczni, projekty restrukturyzacji przygotowywane przez doradców i zarządy spółek oraz "najbardziej poważne, zaawansowane oferty".

Poinformował, że jest obecnie "kilkanaście ofert wstępnych".

W piątek minister skarbu ma spotkać się w Brukseli z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w sprawie przedłużenia terminu prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin do końca listopada (KE wyznaczyła Polsce termin do końca czerwca).

Komisja Europejska przypomniała w miniony wtorek, że nadal przygotowuje negatywną decyzję dotyczącą udzielonej przez polski rząd pomocy publicznej dla Stoczni Gdynia i Szczecin, co może oznaczać upadłość tych dwóch zakładów. Według rzecznika KE ds. konkurencji Jonathana Todda, jedyną szansą dla Polski jest przedstawienie "wiarygodnych, konkretnych środków", które zagwarantują wdrożenie planów restrukturyzacyjnych stoczni.

Negatywna decyzja KE mogłaby zapaść w połowie czerwca - na krótko przed szczytem UE w Brukseli 19-20 czerwca.