Energa wprowadziła produkt wydłużający standardowy 14-dniowy termin płatności do 60 dni. Z nowej oferty mogą skorzystać wszystkie firmy, które do tej pory regularnie płaciły za prąd (warunkiem jest prowadzenie działalności przez minimum 12 miesięcy). Wydłużony o 46 dni termin płatności pozwoli przedsiębiorcom wykorzystać pieniądze przeznaczone na opłacenie rachunku za energię elektryczną na inne pilne potrzeby czy bieżące inwestycje.

Audyty energetyczne

W celu skorzystania z oferty wystarczy odwiedzić swoje Biuro Obsługi Klienta lub skontaktować się ze swoim doradcą Energi. Oferta z 60-dniowym terminem płatności jest kolejnym po produkcie Cena Gwarantowana na cztery lata przykładem reakcji spółki Energa na potrzeby rynku. Klientom biznesowym Energa oferuje ponadto audyty energetyczne i szereg usprawnień związanych z możliwością oszczędzania energii. Racjonalnemu wykorzystaniu energii elektrycznej jest poświęcona właśnie akcja informacyjno-edukacyjna Optymalna Dawka Energii. Jej celem jest uświadomienie klientom, że dobór odpowiedniej do ich stylu życia taryfy pozwala zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Przykładowo klient, który korzysta obecnie z Produktu Podstawowego (g11) i zużywa 4000 kWh rocznie, zmieniając swoją grupę taryfową na Tanie Godziny i przenosząc około 40 proc. swojego zużycia energii poza godziny szczytu, może zaoszczędzić blisko 150 zł w skali roku. Do klientów indywidualnych skierowana byłaby również oferta Taryfa Socjalna, której propozycja złożona została już do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Byłby to kompromis między regulowanym rynkiem energii a pełnym uwolnieniem, co z jednej strony chroniłoby odbiorców najbardziej wrażliwych, a z drugiej - ograniczyłoby straty ponoszone obecnie przez spółki na sprzedaży energii poniżej kosztów zakupu.

Renegocjacje umów

Ponadto Energa podejmuje próby renegocjacji umów z wytwórcami energii elektrycznej w celu obniżenia cen dla odbiorców finalnych. Aby ten proces zakończył się sukcesem, konieczne jest współdziałanie wszystkich trzech stron: kopalni, wytwórców energii i jej sprzedawców. Jedyna w Grupie Energa elektrownia węglowa zwróciła się do swoich dostawców surowca o renegocjacje umów, a spółka handlu hurtowego Energa Trading wystąpiła o renegocjacje umów z wytwórcami.