Otwarte w reżimie sanitarnym galerie, gorące promocje i pierwsza w grudniu niedziela handlowa. W miniony weekend ruszyliśmy masowo do sklepów, ale nie zapomnieliśmy o pandemii.

Między 4 a 6 grudnia policjanci dokonali ponad 57 tys. kontroli galerii i placówek handlowych. – W ramach tych działań ujawniliśmy 1254 przypadki nieprzestrzegania obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych związanych głównie z niestosowaniem się do zasad dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa. W 934 przypadkach na te osoby zostały nałożone mandaty karne, w 92 były to wnioski o ukaranie do sądu, a w 228 policjanci zastosowali jedynie pouczenia – informuje DGP insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

To pierwsza tak duża akcja policji w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. I dlatego można porównać ją do kontroli podejmowanych podczas Wielkanocy. Wtedy na przykład, tylko w jedną wielkanocną niedzielę policja nałożyła 1004 mandaty, a w 514 przypadkach skierowała wnioski do sądu.

KGP pytana teraz o skalę działań i nałożonych kar ocenia, że „jesteśmy zdyscyplinowani”. ‒ Ciągle jednak zdarzają się osoby, które tych zasad nie respektują. Wówczas muszą się liczyć z naszą reakcją – dodaje insp. Ciarka. ‒ Mamy świadomość, że okres przedświąteczny jest szczególny z punktu widzenia konsumentów. Słusznie spodziewaliśmy się zwiększonego ruchu klientów w sklepach, zwłaszcza po tak długim czasie, w którym dostęp do nich był ograniczony. Mając na względzie minimalizację sytuacji i zachowań mogących służyć rozprzestrzenianiu się wirusa, zintensyfikowaliśmy działania w zakresie kontroli przestrzegania zasad reżimu sanitarno-epidemiologicznego.

Chodzi nie tylko o zasłanianie nosa i ust, lecz także o obowiązki nałożone na placówki handlowe. Zgodnie z przepisami od 28 listopada 2020 r. przywrócono funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób: jedna na 10 mkw. w przypadku obiektów nie większych niż 100 mkw. i jedna na 15 mkw., gdy sklep ma powierzchnię większą niż 100 mkw. Tutaj policja nie odnotowała rażących nadużyć. ‒ Właściciele i zarządcy placówek handlowych poważnie podchodzą do przestrzegania zasad, kontrolują liczbę osób znajdujących się na terenie sklepów i wyposażają je w odpowiednie środki dezynfekcyjne. Tak więc dostrzegamy obopólną aprobatę i chęć przestrzegania zasad sanitarnych zarówno przez klientów, jak i obsługę sklepów – ocenia KGP.

Równolegle do kontroli policyjnych w pierwszy grudniowy weekend z niedzielą handlową znaleźliśmy się również pod okiem inspektorów sanepidu. Jak informuje DGP Jan Bondar, rzecznik GIS, w tym czasie w galeriach handlowych pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili 889 samodzielnych kontroli. I dodatkowo ‒ 5287 wspólnie z policją. Wydano 474 pouczenia, 11 mandatów karnych oraz dwie decyzje o nałożeniu kary administracyjnej.