statystyki

Potrzebujemy gospodarczego okrągłego stołu [OPINIA]

autor: Maciej Witucki04.11.2020, 08:08; Aktualizacja: 04.11.2020, 08:11
Jak dotąd żadne państwo nie radzi sobie dobrze z opanowaniem pandemii – zamykanie branż, lokalne lockdowny, testowanie przyjezdnych i obywateli – wszyscy szukają rozwiązań metodą prób i błędów.

Jak dotąd żadne państwo nie radzi sobie dobrze z opanowaniem pandemii – zamykanie branż, lokalne lockdowny, testowanie przyjezdnych i obywateli – wszyscy szukają rozwiązań metodą prób i błędów.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: HAYOUNG JEON

Jak dotąd żadne państwo nie radzi sobie dobrze z opanowaniem pandemii – zamykanie branż, lokalne lockdowny, testowanie przyjezdnych i obywateli – wszyscy szukają rozwiązań metodą prób i błędów. W takiej sytuacji zdumiewające jest zamykanie się polskiego rządu w swojej twierdzy i słuchanie tylko własnych doradców. Przecież zdecydowanie skuteczniejsze jest wspólne wypracowywanie rozwiązań z pracodawcami, związkami zawodowymi, samorządami itp. Rząd musi oddać wyłączne prawo do podejmowania decyzji i podzielić się odpowiedzialnością za sytuację w kraju.

Brakuje scenariuszy

Przykład z ostatnich dni – w piątek o 16.00 sprzedający przed cmentarzami kwiaty i znicze dowiadują się, że w weekend towar, na który pracowali albo zapożyczyli się, by go kupić – mogą wyrzucić do kosza. W mediach społecznościowych obserwujemy burzę po hasłami #kupchryzanteme czy #chryzantemynabalkony. Brawo my! Następnie rząd ogłasza przeznaczenie 18 0 m ln zł na pomoc. A czy nie można było tydzień wcześniej ogłosić, że decyzja o zamknięciu cmentarzy zależy od liczby zakażonych? I jeśli będzie wyższa niż określona wartość, to cmentarze zostaną zamknięte, a uprawiający chryzantemy mogą liczyć na konkretną pomoc.

Ten przykład jest kolejnym, który pokazuje brak scenariuszy działania. Lewiatan od kilkunastu dni apeluje do prezydenta, premiera, rządu i parlamentu o współpracę. Nie wystarczą zaproszenia do rozmów – braliśmy w nich udział wiosną i bierzemy teraz. Konieczne jest wdrażanie rozwiązań wypracowanych w prawdziwym dialogu z biznesem. Eskalacja epidemii wymaga od rządzących zmiany sposobu myślenia. Dziś hasłem przewodnim powinna być współpraca i współodpowiedzialność.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane