statystyki

Prof. Kidyba: Tak jak dzieci odrywają się od rodziców, tak trzeba dać prawo funkcjonowania spółkom zależnym

autor: Prof. Dr Hab. Andrzej Kidyba27.10.2020, 08:33; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:34
prof. Andrzej Kidyba

prof. Andrzej Kidybaźródło: Materiały Prasowe

Nie ma lepszego gruntu dla stworzenia prawa holdingowego w proponowanym kształcie. Władza dzieli i rządzi w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. To więc wymarzony moment, aby „złapać za pysk” wszystko, co jest w spółkach zależnych.

W spomniałem w ostatnim felietonie („Pandemiczna reforma”, DGP z 13 października 2020 r.) o 24 września 2020 r. Trochę już czasu upłynęło od tego dnia, w którym odbyła się w Lublinie konferencja „100 lat prawa handlowego”, połączona z miłą dla mnie uroczystością wręczenia mi Księgi Jubileuszowej z okazji 40-lecia pracy naukowej. Tą drogą, i nie będzie to chyba nadużycie, chciałbym podziękować zarówno uczestnikom konferencji, jak i wszystkim, którzy napisali do Księgi (właściwie dwóch tomów). To wielki zaszczyt dla mnie móc być obdarowanym czymś tak wybitnym.

Ale, jak już pisałem w poprzednim felietonie, data ta to był też dzień zwolnienia mnie od zobowiązania do milczenia, aby nie popsuć świątecznej atmosfery. Była ona wystarczająco napięta przez koronawirusa i strach, czy wydarzenie w ogóle się odbędzie. Ale udało się.

Przyszedł też czas na bardziej szczegółowe, niż uczyniłem to poprzednio, ustosunkowanie się do projektu zmiany prawa spółek, przygotowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak Państwu wiadomo, felietony pisane są (a właściwie to ja je tak piszę) z pewnym wyprzedzeniem. Nie wiem więc, czy w czasach zmian politycznych, pandemicznych itp. to, co Państwo czytają ma jeszcze sens, czy jest aktualne. Może wszakże się zdarzyć, że piszę o projekcie, a jest to już ustawa, albo też, że górę wezmą racje i projekt upadnie. W to trochę nie wierzę, bo „ciche” wsparcie ze względów politycznych projekt uzyska pewnie w Ministerstwie Sprawiedliwości, na które liczyłbym w poważnej dyskusji.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane