statystyki

Umowa o dofinansowanie, która nigdy nie wygasa

autor: Marcin Wybranowski27.10.2020, 07:55; Aktualizacja: 27.10.2020, 07:55
Zapytaliśmy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o zasady korzystania z dofinansowań na realizację projektów w ramach POIG.

Zapytaliśmy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o zasady korzystania z dofinansowań na realizację projektów w ramach POIG.źródło: ShutterStock

Nawet po okresie realizacji projektu dofinansowanego z POIG oraz upływie okresu trwałości umowa o dofinansowanie obowiązuje i spółka będąca beneficjentem wsparcia nie może dokonać cesji praw i obowiązków wynikających ze zrealizowanej umowy.

Taki jest sens orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę na postanowienie ministra inwestycji i rozwoju odmawiające wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego ostateczną decyzją zobowiązującą do zwrotu części środków uzyskanych przez przedsiębiorcę na dofinansowanie projektu w ramach POIG (sygn. akt V SA/WA 1396/19).

Co zdecydował sąd

Z wnioskiem o wznowienie postępowania wystąpił były prezes spółki, która otrzymała dofinansowanie. Obecnie reprezentuje on inną spółkę, która w wyniku umowy cesji nabyła prawa i obowiązki wynikające ze zrealizowanej umowy o dofinansowanie.

Sąd stwierdził jednak, że przedstawiona przez skarżącego umowa cesji nie stanowi o przeniesieniu praw na kolejną spółkę. Wskazał, że wynika to z treści samej umowy o dofinansowaniu, która zobowiązuje beneficjenta do nieprzenoszenia na inny podmiot praw i obowiązków z niej wynikających bez uprzedniej zgody instytucji wdrażającej, w tym wypadku ministra inwestycji i rozwoju. Sąd powołał się na twierdzenie ministra, że spółka, która otrzymała dofinansowanie w ramach POIG, nigdy nie występowała o taką zgodę, a minister sam z siebie również jej nie udzielił.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane