statystyki

Restauratorzy: Bez pomocy będziemy bankrutować

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto26.10.2020, 07:21; Aktualizacja: 26.10.2020, 07:21
Propozycje rządu mogą wystarczyć, o ile lockdown potrwa krótko

Propozycje rządu mogą wystarczyć, o ile lockdown potrwa krótkoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot . Krzysztof Cwik Agencja Gazeta

Rządowe propozycje wsparcia to za mało – mówią przedstawiciele branży. I przedstawiają swoje postulaty.

Zwolnienie ze składek na ZUS i wypłata postojowego za listopad plus nowe mikrodotacje – to oferta, jaką restauratorom w piątek złożyło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Ma ona oczywiście związek z wprowadzonym właśnie dwutygodniowym zawieszeniem stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych.

‒ To nie jest realna pomoc. To propozycje, które mają na celu zamknięcie ust gastronomii, by nie mówiła, że nic nie zrobiono – komentuje propozycje rządu Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Jego zdaniem rozmowy powinny dotyczyć przede wszystkim planu działania na najbliższe pół roku, a pomoc powinna być dopasowano do tego planu. I musiałaby uwzględniać podział branży na sektory, bo czego innego potrzeba klubom, pubom czy gastronomii w hotelach.

‒ Wyślemy rządowi swoje propozycje. Oczekujemy zwolnienia z ZUS w czasie lockdownu, ale też odsunięcia o rok obowiązku wprowadzenia kas online. Chcemy uruchomienia pożyczek płynnościowych, by było z czego opłacić czynsz, ulg na najem lokali od jednostek budżetowych oraz 8-proc. VAT na napoje i żywność. To pozwoliłoby obniżyć ceny, a co za tym idzie – przekonać więcej klientów do jedzenia poza domem – mówi Jacek Czauderna.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane