statystyki

Publiczna pomoc także w przyszłym roku. Czy programy wsparcia zostaną przedłużone?

autor: Marek Chądzyński21.10.2020, 08:25; Aktualizacja: 21.10.2020, 08:36
Ministerstwo twierdzi, że na razie nie ma podstaw, by interweniować na rynku ubezpieczeń należności

Ministerstwo twierdzi, że na razie nie ma podstaw, by interweniować na rynku ubezpieczeń należnościźródło: ShutterStock

Rosną szanse na przedłużenie niektórych programów wspierających firmy w czasie pandemii. Chodzi przede wszystkich o gwarancje dla ubezpieczeń należności i kredytów.

Zaskakująco szybki wzrost liczby nowych zakażeń podgrzewa dyskusję, czy gospodarka znów będzie potrzebowała publicznego wsparcia, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Na razie rząd i przedstawiciele instytucji, które z nim współpracują, twierdzą, że nie ma mowy o powtórce tak dużych programów jak tarcze antykryzysowa czy finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju. Ale z naszych informacji wynika, że w przypadku mniej spektakularnych działań są duże szanse, by publiczne wsparcie działało dłużej niż tylko do końca tego roku, jak pierwotnie planowano.

Najbardziej prawdopodobne jest wydłużenie wsparcia dla rynku ubezpieczeń handlowych. Chodzi o rządowe gwarancje, jakie dostawać miały firmy zajmujące się ubezpieczeniem kredytu kupieckiego w zamian za część składki pobieranej od takich polis. Już wiosną ubezpieczyciele apelowali o uruchomienie programu, który pozwoliłby im ubezpieczać znacznie większą część obrotów między firmami, niż wynikałoby to z oceny ryzyka. Pandemia spowodowała, że właśnie to ryzyko zdecydowanie wzrosło, co groziło odcięciem przedsiębiorców od ubezpieczeń należności i skokowym zwiększeniem zatorów płatniczych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane