statystyki

Najważniejsze zagrożenia dla polskiej gospodarki [OPINIA]

autor: Ludwik Kotecki, Leszek Pawłowicz19.10.2020, 09:52; Aktualizacja: 19.10.2020, 09:52
Największy wpływ na rozwój gospodarczy Polski w najbliższych latach będą miały głęboka recesja w Unii Europejskiej i długi powrót do poziomu PKB z 2019 r.

Największy wpływ na rozwój gospodarczy Polski w najbliższych latach będą miały głęboka recesja w Unii Europejskiej i długi powrót do poziomu PKB z 2019 r.źródło: ShutterStock

Recesja gospodarcza i ujemna dynamika PKB na poziomie -3,1 proc. to najbardziej prawdopodobny scenariusz dla polskiej gospodarki w 2020 r. W kolejnych latach możemy jednak liczyć na osiągnięcie tempa wzrostu rzędu 3,9 proc. w 2021 r. i 3,5 proc. w 2022 r. Takie wnioski płyną z lektury ankiet wypełnionych na prośbę organizatorów Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) przez ponad 40 czołowych polskich ekonomistów. Największe rozbieżności w badaniu, które dziś ma być oficjalnie zaprezentowane, dotyczą sytuacji w tym roku.

Wynika to z wciąż dużej niepewności, co przyniesie koniec roku, jeżeli chodzi o COVID-19 i ewentualnie wprowadzane obostrzenia administracyjne. Mimo to aktualne prognozy wzrostu gospodarczego wskazują mniejszą recesję niż te z czerwca. Obecne przewidywania ekspertów EKF są także bardziej optymistyczne niż opublikowana 13 października prognoza MFW dla Polski (-3,6 proc.) oraz oficjalne szacunki rządowe (-4,6 proc.). Pomimo recesji w 2020 r. Polska pozostanie liderem wśród największych gospodarek Unii Europejskiej. Skumulowany wzrost w latach 2020–2021 w przypadku bogatszych krajów UE będzie według dostępnych prognoz ujemny, podczas gdy w przypadku Polski realne PKB osiągnie w końcu tego okresu poziom sprzed pandemii.

Przewidywania dotyczące inflacji w 2020 r. są podobne u wszystkich prognozujących. Rząd podobnie jak MFW zakłada, że w 2020 r. inflacja (CPI) wyniesie 3,3 proc., natomiast konsensus ekspertów EKF szacuje ją na poziomie 3,4 proc. Ekonomiści pytani przez EKF przewidują umiarkowany, biorąc pod uwagę głębokość załamania gospodarczego, wzrost bezrobocia (według metodyki BAEL) do poziomu 4,4 proc. na koniec 2020 r. i 4,5 proc. w 2021 r. To poziom znacząco niższy niż zakładany przez nich w czerwcu (6,7 proc. w 2020 r.). Wciąż nie widać natomiast, by analitycy spodziewali się spadku bezrobocia w 2021 r .


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane