statystyki

Rządowa kroplówka ciągle kapie i spowalnia działanie koronawirusa

autor: Patrycja Otto30.09.2020, 11:47; Aktualizacja: 30.09.2020, 11:48
Prawdziwe skutki pandemii zobaczymy jeśli nie na koniec bieżącego roku, to na pewno w przyszłym, wraz z wygasającym wsparciem dla firm oraz zakończeniem stanu epidemii, który odracza obowiązek składania wniosków upadłościowych.

Prawdziwe skutki pandemii zobaczymy jeśli nie na koniec bieżącego roku, to na pewno w przyszłym, wraz z wygasającym wsparciem dla firm oraz zakończeniem stanu epidemii, który odracza obowiązek składania wniosków upadłościowych.źródło: ShutterStock

COVID-19 szaleje, jednak upadłości jest coraz mniej. Konsekwencje lockdownu zobaczymy z opóźnieniem.

Od stycznia do września sądy ogłosiły upadłość i restrukturyzację 685 firm. To o 6,42 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy o tej porze było już 732 bankrutów – wynika z danych opracowanych dla DGP przez Bisnode Polska. Najbardziej, bo o 15 proc., spadła liczba upadłości w sektorze produkcji przemysłowej, o 6,2 proc. w rolnictwie, o 3 proc. w budownictwie, a o 2 proc. w transporcie.

Tym samym trend spadkowy zanotowany po II kwartale roku jest kontynuowany, co dla wielu ekspertów jest pewnym zaskoczeniem. Szczególnie biorąc pod uwagę ogólną sytuację na rynku, w tym długotrwałe wstrzymanie produkcji zakładów przemysłowych i zamrożenie działalności przez liczne punkty usługowe.

– Wystarczy przypomnieć sobie zapowiedzi firm z końca marca. Kiedy nastąpił lockdown, nie tylko mali, ale i duzi gracze sygnalizowali, że go nie wytrzymają, czego efektem będą masowe bankructwa w krótkim czasie – mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista City Handlowego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane