statystyki

Państwo też na siebie zarabia, czyli o najpopularniejszej mantrze w polityce

autor: Piotr Wójcik13.09.2020, 12:00; Aktualizacja: 13.09.2020, 12:03
Państwo także tworzy wartość dodaną w gospodarce – i to niebagatelną. Działania rządu w wielu obszarach zwiększają produkt krajowy brutto, z którego potem czerpane są dochody budżetowe. Twierdzenie, że ma on własne pieniądze, jest zatem jak najbardziej uprawnione

Państwo także tworzy wartość dodaną w gospodarce – i to niebagatelną. Działania rządu w wielu obszarach zwiększają produkt krajowy brutto, z którego potem czerpane są dochody budżetowe. Twierdzenie, że ma on własne pieniądze, jest zatem jak najbardziej uprawnioneźródło: ShutterStock

"Rząd nie ma własnych pieniędzy" – to mantra powtarzana za każdym razem, gdy politycy pochwalą się przed wyborcami, że coś im „dali”. Z tej perspektywy domena publiczna, którą zarządzają władze centralne i samorządy, jest dla gospodarki jedynie kosztem. Wszelkie środki, którymi dysponują instytucje publiczne, przychodzą z zewnątrz – od wypracowujących dochód obywateli, czytaj: przedsiębiorców. Jeśli władza wydaje na coś pieniądze, to tylko dlatego, że wcześniej je od kogoś wzięła.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski, tłumacząc się z rozmiarów tegorocznego deficytu, stwierdził w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”: „Musieliśmy ponieść wszelkiego rodzaju koszty, by nie ponieśli ich Polacy”. Co to za mityczne „my”? – pytali liczni komentatorzy w sieci. Przecież koszt obsługi długu publicznego ostatecznie i tak poniesie całe społeczeństwo, które finansuje działania rządu.

W rzeczywistości wiceminister Patkowski nie powiedział niczego niezwykłego. Jako przedstawiciel władzy państwowej użył określenia „my” w takim samym znaczeniu, w jakim robi to zatrudniony na etacie menedżer w odniesieniu do korporacji, którą reprezentuje. Ktoś mógłby powiedzieć, że prywatna firma generuje własne dochody, a więc to inna sytuacja. Jednak państwo także tworzy wartość dodaną w gospodarce – i to niebagatelną. Działania rządu w wielu obszarach zwiększają produkt krajowy brutto, z którego potem czerpane są dochody budżetowe. Twierdzenie, że ma on własne pieniądze, jest zatem jak najbardziej uprawnione.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (3)

 • Igor(2020-09-14 10:20) Zgłoś naruszenie 11

  Choć to że rząd w naszym imieniu WYDAJE nasze pieniądze jest oczywiste, to jedna bardzo duża grupa ludzi myśli że rząd nam daje. Tak się dzieje przez nierzetelnych dziennikarzy i to oni wiecznie piszą : rząd dał to czy tamto, ZUS daje emerytury czy podwyżki. ZUS wypłaca nasze wcześniej odłożone pieniądze i rewaloryzuje wysokość świadczenia. Rząd w naszym imieniu buduje drogi, przeprowadza wybory,odpowiada za działanie wielu ministerstw. A czy robi to dobrze wyborcy oceniają przy wyborach.

  Odpowiedz
 • Luke(2020-09-14 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo niefortunne porównanie równając przedsiębiorców z "menadżerami" - politykami. Gdzie Państwo, a gdzie przedsiebiorstwa? Jaki przedsiębiorca ma przywilej do monopolu? Jaki przedsiębiorca finansuje się z rynku jako główne źródło przychodu, a wypracowany zysk to mał procent przychodu? Państwo ma inne cele niż przedsiębiorcy i nigdy w zdrowej gospodarce Panstwo nie powinno być konkurencją dla krajowych przedsiębiorstw. Bo jeśli jest, a u nas jest (stąd rozumiem to porównawcze "faux pa"), to Państwo należałoby bardziej przyrównać do mafii, które na bazie monopoli i haraczy, buduje swoje "przychody".

  Odpowiedz
 • Kuba(2020-09-13 17:30) Zgłoś naruszenie 02

  Idźcie do ile dziennikarze z tym do życiowego nieroba Tuska.Nigdy nie zapracował na swoją gaze a bierze ją taaaaaaaaka z budżetu państwa. Zabrać mu ją i nie będzie długu publicznego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane