statystyki

Projekt ustawy o otwartych danych: Publiczne dane na wyciągnięcie ręki

autor: Patryk Słowik26.08.2020, 07:54; Aktualizacja: 26.08.2020, 07:55
Kluczowe zmiany dotyczyć będą zakresu przekazywanych danych oraz ułatwień w ich przetwarzaniu. Chodzi przede wszystkim o dane dynamiczne oraz te o wysokiej wartości.

Kluczowe zmiany dotyczyć będą zakresu przekazywanych danych oraz ułatwień w ich przetwarzaniu. Chodzi przede wszystkim o dane dynamiczne oraz te o wysokiej wartości.źródło: ShutterStock

Dostęp do szerszego niż dotychczas zakresu informacji znajdujących się w posiadaniu sektora publicznego oraz zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystywaniem tychże informacji. To dwa główne cele projektowanej ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie przygotowane rozwiązanie przekazało do konsultacji publicznych.

Nowa ustawa zastąpi obowiązującą teraz ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1446). Powodem rozpoczęcia prac była konieczność implementacji unijnej dyrektywy nr 2019/1024 z czerwca 2019 r. Wdrożenia Polska musi dokonać do lipca 2021 r.

„Organy sektora publicznego, przedsiębiorstwa publiczne i instytucje badawcze posiadają ogromne ilości wartościowych zasobów w wielu obszarach, jak np. dane o mobilności, dane meteorologiczne, ekonomiczne czy finansowe, które mogą być następnie wykorzystywane do tworzenia nowych, innowacyjnych produktów i usług” – przekonuje projektodawca.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane