statystyki

Gwarantowany dochód podstawowy: Tak czy nie?

autor: Artur Ciechanowicz24.08.2020, 09:00; Aktualizacja: 24.08.2020, 09:30
Krytycy idei dochodu podstawowego, jak poseł liberalnej FDP do Bundestagu Johannes Vogel, podkreślają, że jej realizacja jest niewykonalna z ekonomicznego punktu widzenia, a koszty w skali całego kraju byłyby zbyt wysokie.

Krytycy idei dochodu podstawowego, jak poseł liberalnej FDP do Bundestagu Johannes Vogel, podkreślają, że jej realizacja jest niewykonalna z ekonomicznego punktu widzenia, a koszty w skali całego kraju byłyby zbyt wysokie.źródło: ShutterStock

Niemcy zbadają, czy wypłacanie przez państwo obywatelom bezwarunkowej pensji ma sens ekonomiczny.

Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką (DIW) i stowarzyszenie Mój Dochód Podstawowy (MGE) szukają 1500 chętnych, którzy zechcą wziąć udział w badaniu. 120 losowo wybranych osób od 2021 r. przez trzy lata będzie co miesiąc dostawać 1200 euro. Bez podatku i – co najważniejsze – bez żadnego świadczenia w zamian. Reszta będzie tworzyć grupę referencyjną. Warunki: biorący udział w badaniu muszą mieć skończone 18 lat i mieszkać na terytorium Niemiec.

Regularne ankietowanie i wywiady z uczestnikami mają odpowiedzieć na pytanie, jak otrzymywane za nic pieniądze wpływają na ich życie zawodowe, domowe finanse, relacje rodzinne, kontakty społeczne i zdrowie psychiczne. – Badanie to jest ogromną okazją do sprawdzenia w praktyce hipotez, które są stawiane w toczącej się od lat debacie na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego i jego wpływu na rzeczywistość społeczną – mówił Jürgen Schupp z berlińskiego DIW, prezentując projekt.

– Wcześniejsze eksperymenty prowadzone na całym świecie są w dużej mierze bezużyteczne dla aktualnej debaty w Niemczech. Są albo przestarzałe, albo nie można ich uogólniać, albo dotyczą jedynie bezrobotnych. Nasza inicjatywa jest wyprawą na nieodkryty naukowy ląd – przekonywał. Wtórował mu Michael Bohmeyer, założyciel MGE. – Chcemy wiedzieć, jak dochód podstawowy wpływa na zmianę zachowań i postaw oraz czy może on pomóc radzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoimy jako społeczeństwo. Koszty badania są finansowane z prywatnych datków – zapewniał.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane