Ministerstwo Cyfryzacji rozbudowuje usługę mObywatel. Firmy mogą zgłaszać się do projektu by potwierdzać przez nią dane klientów.

Jak ogłoszono na wczorajszej konferencji prasowej, pierwszą firmą przed którą klient będzie mógł uwierzytelnić informacje o sobie bez wychodzenia z domu jest PZU. Zamiast papierowych formularzy i przekazywania plastikowego dowodu, za pośrednictwem generowanego QR kodu i aplikacji mobilnej możliwe będzie szybkie przekazanie automatycznie potwierdzanych danych – np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL.

W efekcie, klienci zdalnie będą mogli zarejestrować się w aplikacji mojePZU i korzystając z niej umówić się na wizytę lekarską, a także uzyskać dostęp do swoich informacji medycznych i finansowych. Obecnie z aplikacji mojePZU korzysta ponad 1,1 mln użytkowników. – Pierwszy raz jesteśmy w stanie zdalnie potwierdzać dane z rejestrów państwowych – mówiła Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU. Jak dodała, możliwość ta jest szczególnie ważna w czasach pandemii, wymagających ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Usługa na dniach ma pojawić się na telefonach z systemem Android – czeka jeszcze na ostateczne potwierdzenie od Google. Na przełomie lipca i sierpnia będzie dostępna również na iPhone’ach.
Do podobnego uczestnictwa w mObywatelu mogą zgłaszać się też inne firmy. Minister cyfryzacji Marek Zagórski, podczas konferencji przyznał, że resort dalej prowadzi rozmowy z przedsiębiorstwami, które chcą wykorzystać podobny sposób uwierzytelniania informacji o swoich klientach. Jak mówił, niewykluczone, że będą mogły z niej skorzystać również mniejsze podmioty, a nawet startupy. Zastrzegł jednak, że firma musi być wiarygodna i rzeczywiście dawać pewność, że zgromadzone dane są wykorzystywane jedynie do prowadzenia działalności. Obecnie MC prowadzi takie rozmowy m.in. firmami z branży medycznej czy klubami fitness.

Potencjalnie, w ramach współpracy z instytucjami zaufanymi ma być możliwy przesył danych do systemów miejskich, odbioru świadectw czy dyplomów zawodowych, a także procesów rekrutacyjnych na uczelniach.

W najbliższych planach ministerstwa jest też uruchomienie mPrawa jazdy wraz z licznikiem punktów karnych, które zdaniem Marka Zagórskiego pomyślnie przeszło fazę testów. Obecnie w Sejmie jest procedowana ustawa Prawo o ruchu drogowym umożliwiająca zastąpienie go fizycznym dokumentem podczas kontroli. Zgodnie z ustaleniami między MC a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do końca roku w ramach mObywatela ma ukazać się też Karta Dużej Rodziny. Trwają też prace nad wprowadzeniem karty miejskiej i aglomeracyjnej – w czerwcu podpisano pierwsze takie porozumienie z władzami województwa małopolskiego. W efekcie Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowana z aplikacją mObywatel.

W dalszej perspektywie do aplikacji mają zostać dołączone kolejne funkcjonalności. Po uruchomieniu mLegitymacji szkolnej i studenckiej, resort chce wprowadzić analogiczne rozwiązanie dla rencistów i emerytów. Docelowo w ramach usługi użytkownicy będą mogli przedstawić też potwierdzenie prawa do wykonywania zawodu czy eZwolnienia i eSkierowania.

Autorzy aplikacji podkreślają, że wszystkie dane przekazywane są dobrowolnie przez użytkownika, który otrzymuje informacje na temat tego do których certyfikowanych instytucji przekazuje swoje dane. Nie pośredniczą w tym dodatkowo żadne systemy państwowe.

Obecnie z usługi mObywatel korzysta ponad 1,3 mln obywateli. By ją mieć konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Według danych MC obecnie dysponuje takim prawie 7,5 mln Polaków.