statystyki

Mieszkańcom USA trudniej udowodnić swoją niekaralność przed KIO [ANALIZA]

autor: Katarzyna Wyzgał20.07.2020, 09:27; Aktualizacja: 20.07.2020, 09:27
W orzecznictwie i praktyce składanych przez wykonawców ofert można napotkać dokumenty wydawane na każdym z tych poziomów: od tych wydawanych przez policję lokalną, po zaświadczenia z FBI, z sądów lub nawet informacje z rejestru karnego, pozyskiwane za pomocą podmiotów prywatnych posiadających do tego uprawnienia.

W orzecznictwie i praktyce składanych przez wykonawców ofert można napotkać dokumenty wydawane na każdym z tych poziomów: od tych wydawanych przez policję lokalną, po zaświadczenia z FBI, z sądów lub nawet informacje z rejestru karnego, pozyskiwane za pomocą podmiotów prywatnych posiadających do tego uprawnienia.źródło: ShutterStock

Dokument potwierdzający brak karalności w przypadku osób mieszkających w USA to jedno z zagadnień prawa zamówień publicznych, które wciąż budzą wątpliwości mimo wielokrotnych rozstrzygnięć Krajowej Izby Odwoławczej. Jest to też jeden z tych przypadków, gdzie wybór pozornie najprostszego rozwiązania może nieść ze sobą konsekwencje w postaci wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia.

Problemy w określeniu dokumentu właściwego dla wykazania braku podstaw do wykluczenia ze względu na posiadanie wyroków skazujących (art. 24 ust. 1 pkt 13 i 14 prawa zamówień publicznych) w przypadku osób mających miejsce zamieszkania w USA wynikają m.in. z wieloznaczności rozporządzenia ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Opisuje ono w sposób generalny zasadę, jaką należy stosować w przypadku wymagania dokumentów potwierdzających brak wyroków skazujących wobec osób mających miejsce zamieszkania za granicą.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane