statystyki

Emilewicz: Skończył się czas tarczy antykryzysowej, nadciąga epoka miecza [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak20.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 20.07.2020, 08:45
Raczej nastawiamy się na to, że wrócimy do tych ograniczeń, które obywatele już znają, czyli: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, być może ograniczenia ilościowe.

Raczej nastawiamy się na to, że wrócimy do tych ograniczeń, które obywatele już znają, czyli: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, być może ograniczenia ilościowe.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adrianna Bochenek Agencja Gazeta

Inwestycje, ustawa o inwestorze strategicznym i mikrotarcze dla najbardziej zagrożonych branż – tak będzie wyglądała kolejna odsłona polityki gospodarczej rządu w obliczu COVID-19 – mówi DGP wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

W jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o likwidację ekonomicznych skutków epidemii?

O tym będzie można mówić, gdy zagrożenie zniknie, a my ciągle żyjemy w cieniu koronawirusa. Nie wiemy, czy jesienią nie przyjdzie kolejna fala zakażeń. Nadal jesteśmy na froncie i – choć patrzymy z umiarkowanym optymizmem na koniec tego roku – to nie ma powodów do wyciągania szampana. 

Do tej pory rząd podawał gospodarce kroplówkę czyli tarczę, czy ta strategia będzie kontynuowana?

Te masywne, powszechne programy powoli się kończą. Chodzi o postojowe, zawieszenie opłacania składek na ZUS przez mniejsze firmy, czy pomoc z tarczy finansowej PFR, w której znalazło się 100 mld zł. Teraz od tarczy przechodzimy do „miecza”. Firmy będą wspierane nie bezpośrednio przez transfery, a przez działania rozkręcające koniunkturę tak, by miały zlecenia i mogły normalnie pracować. Optymistyczny jest ostatni odczyt wskaźnika PMI. Widzimy także wzrost zamówień za granicą - w Niemczech czy we Francji. Wreszcie, są też optymistyczne dane z centralnej ewidencji podmiotów gospodarczych – na dziś mamy zarejestrowanych ponad 45 tys. podmiotów więcej, niż na początku marca. Widać, że gospodarka się budzi. Ale to nie znaczy, że zagrożenie minęło, czekamy na kolejne prognozy w następnych tygodniach. 

Czyli główne programy pomocowe oparte o transfery się kończą. 


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

 • WWWW(2020-07-20 13:50) Zgłoś naruszenie 102

  JAK SIĘ SKOŃCZY WIRUS TO KAŻDY ODDA PISOWCOM TO CO DOSTAŁ Z NAWIĄZKOM .JESZCZE NIEJEDEN ZAPŁACZE BO ILE MOŻNA DODRUKOWYWAĆ PIENIĘDZY.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Piotr(2020-07-20 15:26) Zgłoś naruszenie 32

  Nikt nigdy nic darmo nie daje. Teraz zaczeły się kontrole i wiele firm odda tą pomoc z nawiązką.!!!

  Odpowiedz
 • Irena(2020-07-20 13:15) Zgłoś naruszenie 26

  Pomoc z tarczy pomogła wielu firmom. Moi znajomi również bardzo sobie chwalą, bo wielu skorzystało. Warto dopytać na infolinii PFR: 0 800 800 120 Jaką subwencje możemy uzyskać.

  Odpowiedz
 • norbert(2020-07-28 16:26) Zgłoś naruszenie 10

  Prosta i skuteczna pomoc, w co początkowo sam nie wierzyłem, ale jednak :) Zapoznałem się z zasadami programu na stronie PFR, wniosek poszedł, a teraz nalezę do grupy osób, którzy przetrwali kryzys.

  Odpowiedz
 • Jacq(2020-07-20 21:04) Zgłoś naruszenie 10

  Czas miecza i topora,czas wilczej zamieci ... Szkoda tylko, że koniec tej przepowiedni nie był zbyt optymistyczny 😉

  Odpowiedz
 • Bercik(2020-07-20 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  Jadwiga z mieczem... Będzie się działo, myślę, że nawet CD Projekt może to wziąć na warsztat. Hit murowany.

  Odpowiedz
 • Hrymna(2020-07-22 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  Najbardziej irytujący jst fakt ze wiele osób nie skorzystało a komentuje, sama wiem jak działa pomoc z tarczy PFR gdyz z niej skorzystałam. Mogę nawet mieć umorzoną część subwencji pod warunkiem ze nie zwolnię pracowników. Wszystko mozna doczytac na stronie PFR. Najgorzej jak sie wypowiada ktoś ,kto nie jest w temacie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane