statystyki

Pracodawca ze zwykłym przestojem nie otrzyma dofinansowania z FGŚP

autor: Karolina Topolska11.07.2020, 19:00
Prawnicy są przekonani, że wpisanie do art. 15gg przestoju kodeksowego to nieporozumienie. – Ten dopisek jest niepotrzebny – mówi wprost dr Zwolińska.

Prawnicy są przekonani, że wpisanie do art. 15gg przestoju kodeksowego to nieporozumienie. – Ten dopisek jest niepotrzebny – mówi wprost dr Zwolińska.źródło: ShutterStock

To jedyny taki przypadek, bo przepisy pozwalają uzyskać dopłaty do wynagrodzeń pracowników niemal wszystkim firmom ze spadkiem obrotów. Resort pracy uważa jednak, że o luce prawnej nie ma mowy.

Tarcza 4.0 wprowadziła dodatkową możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obok dotychczasowej regulacji z art. 15g specustawy o COVID-19, która daje taką możliwość na pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub z obniżonym etatem, ostatnia nowelizacja specustawy pozwoliła, aby dotację z FGŚP otrzymali również ci, którzy na wprowadzenie żadnego z tych rozwiązań się nie zdecydowali.

– Wydaje się więc, że intencja ustawodawcy była taka, aby możliwością uzyskania dopłat do wynagrodzeń objąć wszystkich pracodawców. Tak, aby dofinansowanie można było otrzymać na każdego pracownika, oczywiście o ile spełniony jest warunek spadku obrotów – twierdzi dr Magdalena Zwolińska, adwokat, partner w kancelarii NGL Wiater.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane