statystyki

Ostatni tydzień na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego

autor: Justyna Bartnik07.07.2020, 13:35; Aktualizacja: 08.07.2020, 13:53
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Chodzi o obowiązek – dotyczy prawie wszystkich społek – zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).źródło: ShutterStock

13 lipca mija termin, do którego spółki mają wskazać w specjalnym rejestrze osoby sprawujące faktyczną kontrolę nad firmą. Niespełnienie obowiązku grozi karą pieniężną w wysokości do miliona złotych.

Chodzi o obowiązek – dotyczy prawie wszystkich spółek – zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). [ramka] Pomimo że specustawa zwana potocznie tarczą 1.0 przesunęła go aż o cztery miesiące, to wiele podmiotów zwleka do ostatniej chwili. Niestety, praktyka pokazuje, że wskazanie beneficjenta rzeczywistego (nazywanego też UBO – z angielskiego: Ultimate Beneficial Owner) nadal nastręcza wielu problemów interpretacyjnych w przypadku bardziej złożonych struktur właścicielskich. W ciągu ośmiu miesięcy od utworzenia CRBR Ministerstwo Finansów otrzymało wiele zapytań od spółek, na podstawie których przygotowało serię pytań i odpowiedzi mających na celu przede wszystkim wyjaśnienie, jak zidentyfikować UBO oraz jak dokonać jego zgłoszenia. Jednak wszystkich wątpliwości nie rozwiało. Pewnym utrudnieniem w prawidłowym zgłoszeniu mogą okazać się także kwestie techniczne związane z jego przeprocesowaniem w systemie informatycznym.

Rejestr tylko w języku polskim

CRBR został utworzony 13 października 2019 r. i jest dostępny na stronie internetowej MF: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/. Rejestr jest jawny i służy przetwarzaniu informacji o beneficjentach rzeczywistych, czyli w dużym uproszczeniu – o osobach, które sprawują faktyczną kontrolę nad podmiotem. Do zgłaszania do niego informacji i ich aktualizacji są obowiązane wszystkie spółki, z wyjątkiem cywilnych i partnerskich. Obowiązek nie dotyczy też spółek publicznych. CRBR jest dostępny tylko w języku polskim, stąd też dokonanie zgłoszenia w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem dla członków zarządu, które nim nie władają.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane