statystyki

Gdzie warto przelać pieniądze z PFR

autor: Jakub Styczyński20.06.2020, 07:30
Przedsiębiorcy, którzy we wniosku o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju podali nieopatrznie rachunek, w którym udostępniony jest kredyt w rachunku bieżącym lub linia kredytowa, zastanawiają się teraz, czy nie będą mieli problemów przy rozliczaniu subwencji.

Przedsiębiorcy, którzy we wniosku o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju podali nieopatrznie rachunek, w którym udostępniony jest kredyt w rachunku bieżącym lub linia kredytowa, zastanawiają się teraz, czy nie będą mieli problemów przy rozliczaniu subwencji.źródło: ShutterStock

Podanie we wniosku o subwencję numeru rachunku z otwartą linią kredytową może być ryzykowne. Regulamin wyklucza bowiem taką możliwość, choć poradnik dopuszcza.

Przedsiębiorcy, którzy we wniosku o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju podali nieopatrznie rachunek, w którym udostępniony jest kredyt w rachunku bieżącym lub linia kredytowa, zastanawiają się teraz, czy nie będą mieli problemów przy rozliczaniu subwencji. Takie rachunki ma ogromna większość przedsiębiorców zajmujących się np. handlem. Tymczasem zgodnie z par. 11 ust. 8 regulaminu PFR wynika, że rachunek bankowy do wypłaty subwencji musi być firmowym rachunkiem rozliczeniowym, prowadzonym w złotówkach dla beneficjenta (weryfikacja przynależności konta będzie obywała się według numeru NIP beneficjenta). Jednak rachunek wskazany we wniosku nie może być rachunkiem technicznym, oszczędnościowo-rozliczeniowym prowadzonym dla osoby fizycznej ani rachunkiem rozliczeniowym karty kredytowej. Co więcej – z wyjaśnień PFR na stronach wynika, że po zawarciu umowy subwencji, a przed otrzymaniem środków, nie jest już możliwa zmiana rachunku.

Zapytaliśmy PFR, jak będzie traktował takie przypadki. W przesłanej nam odpowiedzi PFR wskazuje, że środki z subwencji mogą zostać przekazane na rachunek bieżący, w którym udostępniony jest kredyt lub linia kredytowa, pod warunkiem że klient wykorzysta środki ze spłaconego limitu kredytowego do pokrycia kosztów bieżącej działalności gospodarczej. Takie wyjaśnienie znalazło się również w poradniku PFR.

Groźna niekonsekwencja

Prawnicy wskazują, że istnieje niepokojący rozdźwięk pomiędzy regulaminem a poradnikiem PFR. ‒ Fundusz pokazuje, że nie przeszkadza mu ta niekonsekwencja. Tymczasem jest poważne ryzyko, że beneficjent będzie musiał zwrócić całość subwencji, gdy podczas kontroli fundusz dojdzie do wniosku, że przedsiębiorca postąpił, co prawda, według poradnika, ale już niezgodnie z regulaminem – przestrzega Oskar Możdżyń, prawnik i autor bloga Maszprawo.org.pl. I dodaje, że PFR już raz przesądził, że to postanowienia regulaminu są wiążące. 


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • 100%(2020-06-20 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Na dzień dzisiejszy pieniądze najbezpieczniejsze są w ,,skarpecie,,.Te w ,,skarpecie,, o 100 × trudniej stracić niż te w banku.

    Odpowiedz
  • pionek(2020-06-25 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Na bieżąco na temat tarczy warto sobie na stronie PFR czytać - tam jest dokładnie wyszczególnione jakie firmy i na jaką pomoc mogą liczyć oraz jak składać wnioski

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane