statystyki

Przedsiębiorcy zaczekają na status konsumenta

autor: Patryk Słowik01.06.2020, 09:27; Aktualizacja: 01.06.2020, 09:27
Warunkiem uzyskania ochrony będzie zaś to, by zawarta umowa nie miała charakteru zawodowego dla kupującego. A zatem gdyby wspomniany mechanik kupił podnośnik wykorzystywany do codziennej pracy, z konsumenckiej ochrony już by nie skorzystał.

Warunkiem uzyskania ochrony będzie zaś to, by zawarta umowa nie miała charakteru zawodowego dla kupującego. A zatem gdyby wspomniany mechanik kupił podnośnik wykorzystywany do codziennej pracy, z konsumenckiej ochrony już by nie skorzystał.źródło: ShutterStock

Korzystne zmiany dla osób prowadzących biznes, które miały dziś wejść w życie, zostały odroczone do 1 stycznia 2021 r. Mowa o regulacjach, które w największym uproszczeniu polegają na przyznaniu konsumenckich uprawnień osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.

Wprowadzono je w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U z 2019 r. poz. 1495). Postanowiono zmienić kodeks cywilny (w zakresie stosowania niedozwolonych postanowień umownych oraz rozszerzonej rękojmi za wady towaru) oraz ustawę o prawach konsumenta (w zakresie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość w ciągu 14 dni).

Clou zmian polegało na tym, by przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej uzyskali ochronę konsumencką w relacjach z innymi przedsiębiorcami. Przykładowo mechanik samochodowy, któremu popsuła się drukarka lub telefon komórkowy, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli rozliczył zakup sprzętu jako koszt prowadzonej działalności. Warunkiem uzyskania ochrony będzie zaś to, by zawarta umowa nie miała charakteru zawodowego dla kupującego. A zatem gdyby wspomniany mechanik kupił podnośnik wykorzystywany do codziennej pracy, z konsumenckiej ochrony już by nie skorzystał.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane