statystyki

Tarcza 3.0 odblokowuje upadłości i restrukturyzacje

autor: Bartosz Sierakowski, Wojciech Pustelnik19.05.2020, 08:02; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:09
Ponowny bieg terminów ma również niebagatelne znaczenie dla postępowań restrukturyzacyjnych

Ponowny bieg terminów ma również niebagatelne znaczenie dla postępowań restrukturyzacyjnychźródło: ShutterStock

Przywrócenie biegu terminów, wprowadzenie zdalnych rozpraw i poszerzenie katalogu spraw pilnych – te rozwiązania przyniosła najnowsza nowela specustawy o COVID-19. To dobra wiadomość dla wierzycieli czekających na podział majątku przez syndyka oraz firm chcących sprawnie przejść ścieżkę uzdrowienia.

Ustawodawca podejmuje kolejne kroki mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19. Obrany obecnie kierunek zmian dąży do powolnego odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki, instytucji państwowych i innych sfer. Ma to niebagatelne znaczenie m.in. dla postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych – dziś w praktyce całkowicie sparaliżowanych.

Znaczenie odmrożenia

Obecnie stery zostały przestawione na kierunek odmrażanie. Najważniejszą zmianę niesie ze sobą art. 46 pkt 20 tarczy 3.0 (czyli ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2) opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 15 maja br. pod poz. 875. Zgodnie z nim uchyla się art. 15zzs specustawy [ramka]. W praktyce oznacza to, że ponownie rozpoczną swój bieg terminy m.in. w postępowaniach sądowych, w tym w upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Oczywiście nie oznacza to, że z dnia na dzień przywrócona zostanie normalność. Niemniej jednak powyższy zabieg legislacyjny przywraca możliwość dalszego prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, które na pewnym etapie spotykały się z proceduralnym murem. Zawieszenie bowiem spowodowało m.in. zatamowanie możliwości wykonania planu podziału funduszów masy upadłości. Zgodnie bowiem z procedurą syndyk masy upadłości może wykonać plan podziału dopiero wówczas, gdy zostanie on zatwierdzony. I tutaj dochodzimy do meritum: otóż na podstawie marcowych przepisów plan podziału nie mógł zostać zatwierdzony, bo nie biegł termin na wniesienie przeciwko niemu zarzutów. Powyższe nie stanowiło zagadnienia wyłącznie teoretycznego – to istotny problem dla wszystkich wierzycieli. W praktyce dotychczasowa sytuacja oznaczała, że w ramach postępowań upadłościowych zamrożono miliony złotych w masach upadłości, których syndycy nie mogli rozdysponować między zainteresowanych. Paradoksalnie zatem w chwili, w której środki dla wierzycieli stały się najbardziej potrzebne, zatrzymano możliwości podział pieniędzy uzyskanych z likwidacji majątku dłużnika. Ponowny bieg terminów wprowadzony przez tarczę 3.0 pozwoli zażegnać ten problem.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane