statystyki

Tarcza antykryzysowa 3.0: Senatorowie odchudzają specustawę

autor: Piotr Szymaniak13.05.2020, 07:50; Aktualizacja: 13.05.2020, 07:57
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzkiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych jej członkowie zarekomendowali wykreślenie z tarczy 3.0 większości przepisów niezwiązanych z epidemią koronowirusa oraz poprawili niektóre błędy.

Takie jak np. wprowadzony przez Sejm zakaz licytacji nieruchomości mieszkalnych służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, który miał obowiązywać w okresie epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego, a także 90 dni po jego zakończeniu. Jak pisaliśmy w DGP („Pomoc dla dłużników za pieniądze wierzycieli”, 5 maja 2020 r.), rozwiązanie, którego intencją była ochrona dłużników przed eksmisją, paradoksalnie mogło jeszcze bardziej pogorszyć ich sytuację, wydłużając postępowania egzekucyjne i zwiększając ich koszty.

Poprawka Senatu polega na wprowadzeniu zakazu realizacji tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokali mieszkalnych. Co prawda zakaz eksmisji w okresie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego już obowiązuje, ale na skutek korekty izby wyższej może zostać wydłużony o trzy miesiące po ustaniu tych przyczyn.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane