statystyki

Tarcza antykryzysowa 3.0: Senatorowie odchudzają specustawę

autor: Piotr Szymaniak13.05.2020, 07:50; Aktualizacja: 13.05.2020, 07:57
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu Tomasz Grodzkiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych jej członkowie zarekomendowali wykreślenie z tarczy 3.0 większości przepisów niezwiązanych z epidemią koronowirusa oraz poprawili niektóre błędy.

Takie jak np. wprowadzony przez Sejm zakaz licytacji nieruchomości mieszkalnych służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, który miał obowiązywać w okresie epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego, a także 90 dni po jego zakończeniu. Jak pisaliśmy w DGP („Pomoc dla dłużników za pieniądze wierzycieli”, 5 maja 2020 r.), rozwiązanie, którego intencją była ochrona dłużników przed eksmisją, paradoksalnie mogło jeszcze bardziej pogorszyć ich sytuację, wydłużając postępowania egzekucyjne i zwiększając ich koszty.

Poprawka Senatu polega na wprowadzeniu zakazu realizacji tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokali mieszkalnych. Co prawda zakaz eksmisji w okresie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego już obowiązuje, ale na skutek korekty izby wyższej może zostać wydłużony o trzy miesiące po ustaniu tych przyczyn.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane